We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-15RDA camera mounting accessory
SKU
ELE-15RDA
- Black anodized, machined aluminum
- Accommodations for both 15mm rods and 1/4′′ accessories
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-15RDA |
|---|---|
| EAN | 0847983006960 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The ELE-15RDA 15mm rod adapter has several useful functions, starting with its ability to mount accessories with ¼”-20 threaded studs directly to 15mm rods.
Secondly, by combining the ELE-15RDA with the Cheese Stick Jr., multiple right angle mounting points are made available for adding for batteries, lights, articulating arms, etc. to any 15mm rod system.
Additionally, the ELE-15RDA can be paired with the 15mm Right Angle Rod Adaptor (ELE-90-15RDA) for clamping 15mm rods perpendicular to each other.
Secondly, by combining the ELE-15RDA with the Cheese Stick Jr., multiple right angle mounting points are made available for adding for batteries, lights, articulating arms, etc. to any 15mm rod system.
Additionally, the ELE-15RDA can be paired with the 15mm Right Angle Rod Adaptor (ELE-90-15RDA) for clamping 15mm rods perpendicular to each other.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Depth | 26.9 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |