We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan EI-A71 monitor mount / stand Pole Black
SKU
EI-A71
- Vesa to 5/8′′ Baby Pin Adapter Female
- 75mm and 100mm VESA Mounting Pattern
- Supports up to 33 lbs
- 150° Angle Adjustment
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | EI-A71 |
|---|---|
| EAN | 0847983022144 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The E-Image EI-A71 VESA to 5/8″ Baby Pin Adapter supports flat-screen displays between 13″ to 30″ in size and a max payload up to 33 lb. It’s constructed out of rugged aluminum with a tilt function that allows you to adjust your monitor to your preferred viewing experience. It’s compatible with both 75mm and 100mm VESA mounting patterns, has an angle adjustment of 150 degrees, and supports up to 33 lb.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Pole |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 14.9 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 150° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Pole |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 453 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 453 g |
| Other features | |
| Mounting type | Pole |
| Mounting | Screws |