We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan BMPCC4K6K-PWR-BC-BPU camera mounting accessory Battery plate
SKU
BMPCC4K6K-PWR-BC-BPU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
STRATUS Blackmagic BMPCC 6K & 4K (Belt Clip Mount) DV Power Kit for Sony BP-U
- Provides extended battery life to the BMPCC4K & 6K with a BP-U Battery
- Mounts securely to any belt
- Can be used with Sony BP-U batteries
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | BMPCC4K6K-PWR-BC-BPU |
|---|---|
| EAN | 0847983031986 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
Power your Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 6K or 4K with this STRATUS BP-U Battery Adapter Plate from Ikan. The BP-U battery plate features a coiled cable that extends from 19″ to 46″, and it has a 2-pin connector at the other end that provides 12V output your camera. The battery plate can be connected to any belt via the belt clip on the battery plate.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery plate |
| Product colour | Black |
| Packaging content | 1 x BP-U Battery Plate 1 x Power Adaptor 1 x Belt Clip Mount |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Height | 76.2 mm |
| Weight | 907 g |