We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama ProLite XUB3493WQSU-B5 computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black
- IPS Technology
- Ultra Wide- UWQHD
- PIP
- FreesyncTM Technology
- ACR

IPS Technology
IPS displays are best known for wide viewing angles and natural, highly accurate colours. They are especially suited for colour-critical applications.

ULTRA WIDE - UWQHD
UWQHD (Ultra Wide QHD) resolution offers an ultra wide (21:9) viewable area.

PIP
PIP (Picture in Picture) function allows you to watch images coming from two different sources at the same time.

FreeSync™ Technology
AMD FreeSync technology puts an end to choppy gameplay and broken frames with fluid, artifact-free performance at virtually any framerate.

ACR
Contrast Ratio is a measurement of the difference between the darkest black and the brightest white your monitor can display. Advanced Contrast Ratio is a feature that automatically adjusts contrast and brightness of the screen to assure perfect picture quality while watching films and playing games.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| DDC/CI | Yes |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Display surface | Matt |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 115 kHz |
| Viewable size, horizontal | 80 cm |
| Viewable size, vertical | 33.5 cm |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 74% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS-ADS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 86.7 cm |
| Haze rate | 25% |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 9 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 422.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture (picture format, brightness, contrast, black tuner, sharpness, OD, ACR, Eco, X-Res technology), colour adjust (warm, normal, cool, user control, i-Style colour, blue light reducer), PiP/PbP (PiP/PbP mode, sub win input, PiP size, PiP position, swap), input select, audio (volume, mute, audio input), language, OSD settings (OSD H. position, OSD V. position, OSD background, OSD time out), setup menu (DP format, HDMI RGB range, HDR, FreeSync, opening logo, LED, auto power off, memory recall, information) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 9.4 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 9 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 43 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 422.5 mm |
| Width (with stand) | 817 mm |
| Depth (with stand) | 245.5 mm |
| Height (with stand) | 572.5 mm |
| Weight (with stand) | 9.4 kg |
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 456 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 12.4 kg |
| Width | 817 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Depth | 245.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 456 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 12.4 kg |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture (picture format, brightness, contrast, black tuner, sharpness, OD, ACR, Eco, X-Res technology), colour adjust (warm, normal, cool, user control, i-Style colour, blue light reducer), PiP/PbP (PiP/PbP mode, sub win input, PiP size, PiP position, swap), input select, audio (volume, mute, audio input), language, OSD settings (OSD H. position, OSD V. position, OSD background, OSD time out), setup menu (DP format, HDMI RGB range, HDR, FreeSync, opening logo, LED, auto power off, memory recall, information) |
| Width | 817 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Depth | 245.5 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Power, Menu, Right/ Volume, Left/ ECO, Input/ Exit |
| Height (without stand) | 422.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |