We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama MD-WM0001 signage display mount 165.1 cm (65") Black
SKU
MD-WM0001
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| SKU | MD-WM0001 |
| EAN | 4948570033324 |
| Manufacturer | iiyama |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Zero gap mounting bracket kit for the iiyama LH60 SIGNAGE SERIES (55" & 65")
With the easy and quick fixation system, this wall mount guarantees safe usage in environments like schools and other public utility buildings. The bracket can be used to install the display in landscape or portrait orientation.
This solution is compatible for the following iiyama models: ProLite LH5560UHS-B1AG, LH6560UHS-B1AG
With the easy and quick fixation system, this wall mount guarantees safe usage in environments like schools and other public utility buildings. The bracket can be used to install the display in landscape or portrait orientation.
This solution is compatible for the following iiyama models: ProLite LH5560UHS-B1AG, LH6560UHS-B1AG
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 30 kg |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 484 mm |
| Depth | 14.5 mm |
| Height | 96.2 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 636 mm |
| Package depth | 247 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 636 mm |
| Package depth | 247 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |