We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama MD 052B7285 monitor mount accessory
SKU
MD 052B7285
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal soundbar bracket f / floor lifts & wall mounts
Category: Monitor Mount Accessories
Upgrade the audio of your iiyama floor lift/ wall mounted large format display with this universal soundbar bracket and enjoy a better sound. The soundbar bracket allows you to install and use a soundbar below the display on our (height-adjustable) floor lifts and wall mounts. The soundbar bracket is mounted in between the back plate and the display using the display’s lower VESA mounting bolts.
The bracket has a VESA width of 400/600. Max. distance between center lower VESA mounting holes and center soundbar mounting holes is 515mm. The bracket can be used in combination with an adapter set for displays with a larger VESA mounting pattern. Works with most soundbars.
The bracket has a VESA width of 400/600. Max. distance between center lower VESA mounting holes and center soundbar mounting holes is 515mm. The bracket can be used in combination with an adapter set for displays with a larger VESA mounting pattern. Works with most soundbars.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Bracket |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Bracket |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Package weight | 5 kg |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 kg |
| Width | 750 mm |
| Height | 530 mm |
| Depth | 1.5 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 5 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299018 |