We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Prelude G2 15.6 Backpack (Bulk Qty.15)
SKU
1E7D6A6
Category: Laptop Cases
| SKU | 1E7D6A6 |
|---|---|
| EAN | 0195122283667 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Grey |
| Colour name | Gray |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Compatibility | Fits most 15.6-inch diagonal laptops. |
| HP segment | Business |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Width | 410 mm |
| Weight | 490 g |
| Package weight | 520 g |
| Height | 90 mm |
| Depth | 286 mm |
| Minimum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
| Colour name | Gray |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Compatibility | Fits most 15.6-inch diagonal laptops. |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Protection features | Water resistant |
| Compatibility | Fits most 15.6-inch diagonal laptops. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Backpack |
| Water-resistant | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Sustainable technologies and materials | LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 520 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Other features | |
| Water-resistant | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Minimum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |