We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP POS USB Keyboard with Magnetic Stripe Reader
SKU
FK218AA#ABB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
POS USB Keyboard with Magnetic Stripe Reader
- Allows retailers to maximize counter space with its compact 14" size
- Quick and easy connection to the POS system with USB 2.0 plug and play capability
- Touchpad with two mouse buttons
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SKU | FK218AA#ABB |
| EAN | 0884962326657 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Featuring a full layout in a compact 14-inch form factor, the HP USB POS Keyboard offers optimum space efficiency in retail environments with limited room. Its robust design also offers spill and dust-resistant keys.
| Keyboard | |
|---|---|
| Magnetic card reader | Yes |
| Country of origin | China, United States |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 106 |
| Programmable hot keys | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China, United States |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Weight (imperial) | 1.41 kg (3.1 lbs) |
| UNSPSC-code | 43211505 |
| Products per pallet | 288 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Compliance certificates | RoHS |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631940709, 884962326657, 884962256725, 884420125112, 884420125167, 884962244593, 884420125198, 884420125136, 884420125129, 885631940648, 884420125143, 884420125204, 884420125174, 884420125150, 885631940662, 885631940686, 885631940679 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (AB9) 885631940709; (ABB) 884962326657; (ABD) 884962256725; (ABE) 884420125112; (ABF) 884420125167; (ABH) 884962244593; (ABN) 884420125198; (ABS) 884420125136; (ABU) 884420125129; (ABV) 885631940648; (ABX) 884420125143; (ABY) 884420125204; (ABZ) 884420125174; (AC0) 884420125150; (ACB) 885631940662; (AKC) 885631940686; (AKR) 885631940679 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows XP Professional, Windows XP, Windows Vista Business, Windows Vista |
| USB required | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631940709, 884962326657, 884962256725, 884420125112, 884420125167, 884962244593, 884420125198, 884420125136, 884420125129, 885631940648, 884420125143, 884420125204, 884420125174, 884420125150, 885631940662, 885631940686, 885631940679 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (AB9) 885631940709; (ABB) 884962326657; (ABD) 884962256725; (ABE) 884420125112; (ABF) 884420125167; (ABH) 884962244593; (ABN) 884420125198; (ABS) 884420125136; (ABU) 884420125129; (ABV) 885631940648; (ABX) 884420125143; (ABY) 884420125204; (ABZ) 884420125174; (AC0) 884420125150; (ACB) 885631940662; (AKC) 885631940686; (AKR) 885631940679 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Keyboard weight | 1.4 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 360 x 198 x 38 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Internal | No |
| Built-in touchpad | Yes |
| Width | 360 mm |
| Size (imperial) | 36.1 cm (14.2") |
| Height | 38 mm |
| Depth | 198 mm |
| Compatible operating systems | Genuine Windows Vista Business 32*; Genuine Windows XP Professional; Genuine Windows Embedded for Point of Service (WEPOS); Genuine Windows Embedded POSReady. * Certain Windows Vista product features require advanced or additional hardware. Windows Vista Upgrade Advisor can help you determine which features of Windows Vista will run on your computer. To download the tool, visit: http://www.windowsvista.com/upgradeadvisor. For Windows Vista system requirements, visit: http://www.windowsvista.com/systemrequirements |
| Weight (imperial) | 1.41 kg (3.1 lbs) |
| UNSPSC-code | 43211505 |
| Pointing device | Touchpad |
| Connectivity technology | Wired |
| Products per pallet | 288 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 288 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |