We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP PageWide Pro 452dw Printer large format printer Wi-Fi Colour 2400 x 1200 DPI Ethernet LAN
SKU
D3Q16B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HP PageWide Pro 452dw Printer, Inkjet, 40ppm, A4, 1200MHz, 512MB, 2"
- Count on exceptional value and the results businesses need – print professional-quality colour documents for the lowest total cost of ownership in its class.[2]
- Keep productivity on track with best-in-class speeds[1] and fast printing from sleep mode. Documents are ready fast, so there’s less waiting.
- Minimise interruptions and downtime with efficient, reliable performance. Conserve resources and use less energy than laser printers,[4] with HP PageWide Technology designed for today’s busy office.
- Help protect your fleet, data, and documents with best-in-class security[3] and fleet management features. Help secure important information and get the tools you need to work efficiently and confidently.
Category: Large Format Printers
| SKU | D3Q16B |
|---|---|
| EAN | 0889296706380 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Ultimate value and speed – HP PageWide Pro delivers the lowest total cost of ownership and fastest speeds in its class.[1,2] Get professional-quality colour plus best-in-class security features and energy efficiency.[3,4]
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PCL XL, PostScript 3 |
| HP Dynamic security | Yes |
| Printing | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PCL XL, PostScript 3 |
| Input & output capacity | |
| Total output capacity | 300 sheets |
| Total input capacity | 500 sheets |
| Maximum output capacity | 300 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Print quality | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Paper handling | |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Total number of input trays | 2 |
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Matte paper, Photo paper, Plain paper, Recycled paper, Satin paper |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Input capacity | |
| Total input capacity | 500 sheets |
| Output capacity | |
| Total output capacity | 300 sheets |
| Maximum output capacity | 300 sheets |
| Media types | |
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Matte paper, Photo paper, Plain paper, Recycled paper, Satin paper |
| Media formats | |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, HP ePrint, Mopria Print Service |
| Technical details | |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 5.08 cm (2") |
| HP segment | Small medium business |
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 5.08 cm (2") |
| Brand-specific features | |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP segment | Small medium business |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 9.5 W |
| Power consumption (off) | 0.95 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 530 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Depth | 407 mm |
| Package height | 477 mm |
| Height | 378.9 mm |
| Package weight | 20.1 kg |
| Weight | 16.4 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 2512 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 477 mm |
| Package weight | 20.1 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 2512 mm |
| Other features | |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |