We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP PageWide Enterprise 500-sheet Paper Tray
SKU
G1W43A
- Holds up to 500 sheets and multiple sizes of paper.
- Save time loading paper with an additional paper tray.
- Get back to business quickly – an extra tray means you can designate a tray for each media type, so no more switching media.
Category: Trays & Feeders
| SKU | G1W43A |
|---|---|
| EAN | 0889894018144 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Type | Multi-Purpose tray |
| Product colour | Black, Grey |
| Brand compatibility | HP |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 514.1 mm |
| Depth | 395.8 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package weight | 6.83 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package weight | 6.83 kg |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1987 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443995015 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894018144 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894018144 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 181 kg |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1987 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443995015 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Pallet gross weight | 181 kg |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1987 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |