We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP KBD 975 DUAL-MODE WL FR keyboard RF Wireless + Bluetooth Black
- Multiple connectivity options mean more flexibility. Connect up to 3 devices — two via Bluetooth and one via 2.4 GHz USB-A dongle, and switch between devices using one button. Plus you can easily pair peripherals to a Windows 10 PC in two steps using Microsoft Swift Pair.
- This keyboard quietly delivers comfortable typing consistency through higher key height, dished finger-shaped keys and soft return technology. Plus customizable smart sensors help adjust backlit keys based on your room lighting condition and turns on the backlight when you approach or off when not in use to save energy.
- Frequently battery changes are more than frustrating. They can also drain your productivity and who needs that? Problem solved with a battery that's rechargeable via a simple USB-C connection and lasts up to six months with LEDs turned off[1].
- Now you can purchase a keyboard that not only helps you be productive, but also helps the environment. We worked hard to design a keyboard that's plastics consist of 20% post-consumer recycled materials[3] so you can feel good about your purchase.
- Customize your keyboard with HPAC[2] and reduce needless keystrokes by programming the 20+ keys with shortcuts for your most used apps. Plus you can customize the backlighting feature by turning it on or off, adjusting light intensity, as well as the sleep mode timer.
| SKU | 3Z726AA#ABF |
|---|---|
| EAN | 0196068099206 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Connectivity and Versatility
Multiple connectivity options mean more flexibility. Connect up to 3 devices — two via Bluetooth® and one via 2.4 GHz USB-A dongle, and switch between devices using one button. Plus you can easily pair peripherals to a Windows 10 PC in two steps using Microsoft Swift Pair.
Smart Features. Better Typing Experience.
This keyboard quietly delivers comfortable typing consistency through higher key height, dished finger-shaped keys and soft return technology. Plus customizable smart sensors help adjust backlit keys based on your room lighting condition and turns on the backlight when you approach or off when not in use to save energy.
Long-Lasting Rechargeable Battery
Frequently battery changes are more than frustrating. They can also drain your productivity and who needs that? Problem solved with a battery that's rechargeable via a simple USB-C connection and lasts up to six months with LEDs turned off[1].
| Keyboard | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Programmable hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multi-device support | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| USB Type-C required charging power (min) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 649 g |
| Keyboard weight | 649 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 117.1 x 429.7 x 12.2 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Width | 117.1 mm |
| Height | 12.2 mm |
| Depth | 429.7 mm |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |