We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP INC. keyboard Office USB Black
SKU
9SR37UT#ABF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HP INC., Full-size (100%), Wired, USB, Membrane, Black
- Enjoy a comfortable fit with a reduced-sized keyboard and low-profile quiet keys. The familiar three-zone layout has a number pad and arrow keys, as well as 6° adjustable slope for optimal wrist positioning.
- Get plug and play simplicity and essential design features. Connect the keyboard to any available USB port on your laptop. The LED indicator alerts you to locked keys for a quick status while typing.
- Use your keyboard every day and it will accumulate dirt and grime. Over time, this can affect how it will perform. Because it was specifically designed to withstand everyday cleaning with select disinfecting wipes,[1] this is one keyboard that's a snap to keep clean.
- You should feel good about the products you buy and use. Rest assured, this wired keyboard is responsibly made with at least 75% post-consumer recycled plastic[2] and the printed circuit boards on the keyboard are low halogen.[3]
- Deploy the keyboard with confidence into industrial settings with a design that undergoes improved fine dust testing versus its predecessor.
Category: Keyboards
| SKU | 9SR37UT#ABF |
|---|---|
| EAN | 5715063730713 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |

Designed for your comfort
Enjoy a comfortable fit with a reduced-sized keyboard and low-profile quiet keys. The familiar three-zone layout has a number pad and arrow keys, as well as 6° adjustable slope for optimal wrist positioning.

Simplified connection
Get plug and play simplicity and essential design features. Connect the keyboard to any available USB port on your laptop. The LED indicator alerts you to locked keys for a quick status while typing.

Easy Cleaning
Use your keyboard every day and it will accumulate dirt and grime. Over time, this can affect how it will perform. Because it was specifically designed to withstand everyday cleaning with select disinfecting wipes,[1] this is one keyboard that's a snap to keep clean.
HP INC.. Keyboard form factor: Full-size (100%), Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Membrane. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Office. Product colour: Black
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Country of origin | China |
| Island-style keyboard | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Island-style keyboard | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Pallet weight (imperial) | 427.9 kg (943.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1140 x 969.8 x 2066.8 mm (44.9 x 38.2 x 81.4") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1140 x 970 x 2067 mm |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 50 °C |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Keyboard weight | 413 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 426.2 x 110.9 x 16.7 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 570 g |
| Package width | 445 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Width | 426.2 mm |
| Height | 16.7 mm |
| Depth | 110.9 mm |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10 |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 427.9 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 427.9 kg (943.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1140 x 969.8 x 2066.8 mm (44.9 x 38.2 x 81.4") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1140 x 970 x 2067 mm |