We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Engage One Prime Barcode Scanner
SKU
638L9AA
- Quickly scan mobile wallets and digital coupons from customer mobile devices or printed 1D and 2D barcodes. Intuitive feedback confirms a successful read.
- Use the bold, modern scanner by hand with the comfortable grip, or set it in the compact, equally stylish stand for fixed-location scanning.
- Simple to set up
- Rest easy that your IT investment is supported by a one-year standard limited warranty.
Category: Barcode Readers
| Standard interfaces | USB |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanner type | 2D |
| Sensor type | LED |
| SKU | 638L9AA |
| EAN | 0196337963962 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
Ready for the digital age
Quickly scan mobile wallets and digital coupons from customer mobile devices or printed 1D and 2D barcodes. Intuitive feedback confirms a successful read.
Impeccable design
Use the bold, modern scanner by hand with the comfortable grip, or set it in the compact, equally stylish stand for fixed-location scanning.
Supported by HP
Simple to set up
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, EAN 128, EAN-13, EAN-8, ITF-14, Industrial 2 of 5 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Code 1, Code 16K, Code 49, GS1 DataBar Expanded Stacked, Grid Matrix Code, PDMark, QR Code |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 2D |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 101 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 115 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211701 |