We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C9467A/91 Ink cartridge cyan 775ml for HP DesignJet Z 6100
SKU
C9467A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
91 775-ml Cyan DesignJet Pigment Ink Cartridge
- Consistent, high-quality results from brilliant colour to crisp lines. Exceptional fade resistance[1]. Time-saving supplies reordering[2]. Count on trouble-free printing with Original HP cartridges and HP Photo Inks to get the job done right.
- Ideal for small and large digital printers, photolabs, quickprinters and copyshops.
- Ink cartridge
Category: Print Heads
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Colour | cyan |
| Content (ml) | 775.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | C9467A |
| EAN | 0882780987210 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
Ideal for small and large digital printers, photolabs, quickprinters and copyshops.
Consistent, high-quality results from brilliant colour to crisp lines. Exceptional fade resistance[1]. Time-saving supplies reordering[2]. Count on trouble-free printing with Original HP cartridges and HP Photo Inks to get the job done right.
Consistent, high-quality results from brilliant colour to crisp lines. Exceptional fade resistance[1]. Time-saving supplies reordering[2]. Count on trouble-free printing with Original HP cartridges and HP Photo Inks to get the job done right.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 6100 42 Inch, HP DesignJet Z 6100 PS 42 Inch, HP DesignJet Z 6100 60 Inch, HP DesignJet Z 6100 PS 60 Inch, HP DesignJet Z 6100 Series
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Cyan |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP DesignJet Z6100 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 324 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 1 kg |
| Empty weight | 320 g |
| Package width | 324 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 324 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Printing colours | Cyan |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Pallet size (EU) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Empty weight | 320 g |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Products per pallet | 600 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 707 kg |
| Pallet size (EU) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Products per pallet | 600 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Pallet gross width | 122 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 168 cm |
| Master (outer) case width | 332 mm |
| Master (outer) case gross weight | 11.5 kg |
| Master (outer) case length | 286 mm |
| Master (outer) case height | 254 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 707 kg |
| Pallet size (EU) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Products per pallet | 600 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |