We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C9364EE/337 Printhead cartridge black, 420 pages ISO/IEC 24711 11ml for HP DeskJet D 4160/5940/6940/OfficeJet 6310/PhotoSmart 8750
- Original HP 337 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~420 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.
- Owners of HP inkjet printers who need to print professional-looking documents for the office or home, and individuals who need to print documents that have a greater resistance to highlighter pen smear.
- Depend on Original HP 337 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 420.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 11.00 |
| SKU | C9364EE |
| EAN | 0884962780572 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.
Compatible Printers: HP PhotoSmart D 5145, HP PhotoSmart 2500 Series, HP PhotoSmart C 4140, HP OfficeJet 6313, HP PhotoSmart 8050 Series, HP OfficeJet H 470 WF, HP PhotoSmart C 4150, HP DeskJet D 4100 Series, HP OfficeJet 6304, HP PhotoSmart C 4100, HP DeskJet 6988 XI, HP OfficeJet K 7100 Series, HP PhotoSmart D 5060, HP PhotoSmart D 5000 Series, HP PhotoSmart 8049, HP PhotoSmart C 4175, HP OfficeJet Pro K 7100 Series, HP DeskJet 6980 DT, HP OfficeJet K 7100, HP OfficeJet 6310, HP OfficeJet 100, HP PhotoSmart C 4190, HP PhotoSmart 2575, HP DeskJet 6988, HP DeskJet D 4145, HP DeskJet D 4155, HP PhotoSmart 2575 xi, HP DeskJet 6988 Series, HP DeskJet 5940, HP PhotoSmart D 5065, HP DeskJet 6940 DT, HP PhotoSmart C 4170, HP OfficeJet 6315, HP OfficeJet 150 Mobile, HP DeskJet 6988 DT, HP PhotoSmart 8000 Series, HP OfficeJet H 470 Series, HP PhotoSmart C 4180, HP DeskJet 6980, HP OfficeJet H 470 WBT, HP OfficeJet 6310 XI, HP PhotoSmart D 5160, HP OfficeJet H 470 B, HP DeskJet 6900 Series, HP OfficeJet 6310 Series, HP OfficeJet H 470, HP PhotoSmart D 5100 Series, HP DeskJet 6940, HP PhotoSmart C 4100 Series, HP PhotoSmart 8750 GP, HP PhotoSmart 8050, HP OfficeJet Pro K 7100, HP OfficeJet 6310 V, HP DeskJet 6985, HP PhotoSmart 8700 Series, HP PhotoSmart D 5063, HP OfficeJet 6318, HP OfficeJet 6300 Series, HP OfficeJet K 7108, HP DeskJet 5950, HP PhotoSmart 8750, HP OfficeJet 6305, HP PhotoSmart C 4110, HP PhotoSmart D 5155, HP DeskJet 5900 Series, HP PhotoSmart 8050 XI, HP OfficeJet K 7103, HP DeskJet 5943, HP PhotoSmart 8030, HP DeskJet D 4160, HP PhotoSmart 8050 V, HP OfficeJet H 470 BT, HP PhotoSmart 2570
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 420 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 337 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780947, 884962825679, 884962780572 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780947; (999) 884962825679; (UUS) 884962780572 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 141 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780947, 884962825679, 884962780572 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780947; (999) 884962825679; (UUS) 884962780572 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 147.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |