We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C8766EE/343 Printhead cartridge color, 260 pages ISO/IEC 24711 7ml for HP DeskJet 5740/5940/PhotoSmart 325/PSC 1510/PSC 2355
- Original HP 343 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~330 pages); 1 Magenta (~330 pages); 1 Yellow (~330 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Print vibrant graphics and photos with rich, lifelike colors. HP inks last for generations with HP Premium Plus Photo Paper.[3]
- Depend on Original HP 343 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 260.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 7.00 |
| SKU | C8766EE |
| EAN | 0884962780527 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP OfficeJet 7410, HP PhotoSmart 325, HP DeskJet D 4100 Series, HP OfficeJet 150 Mobile, HP DeskJet 6800 Series, HP OfficeJet 6310 Series, HP PhotoSmart C 3194, HP PSC 2355, HP PSC 1610 V, HP DeskJet 5900 Series, HP DeskJet D 4155, HP PSC 1513 S, HP PSC 1610 Series, HP OfficeJet K 7108, HP DeskJet 6830 V, HP PhotoSmart 2600 Series, HP PhotoSmart 2710, HP PhotoSmart 422, HP PhotoSmart D 5000 Series, HP PSC 2355 V, HP PhotoSmart D 5155, HP PhotoSmart 325 XI, HP PhotoSmart 2615, HP OfficeJet 6210 XI, HP DeskJet 5700 Series, HP PhotoSmart 470 Series, HP PSC 1610, HP PhotoSmart 335, HP PhotoSmart 8150, HP PhotoSmart Pro B 8330, HP PhotoSmart 7800 Series, HP OfficeJet 6305, HP PhotoSmart 375 B, HP PhotoSmart C 3185, HP PhotoSmart 8150 Series, HP DeskJet 6988 XI, HP PhotoSmart 8049, HP OfficeJet 6210, HP OfficeJet 7300 Series, HP DeskJet 6540, HP PhotoSmart 375, HP PhotoSmart C 3175, HP PSC 1510 XI, HP OfficeJet 7413, HP DeskJet 6980, HP DeskJet 6900 Series, HP PhotoSmart C 3125, HP DeskJet 460 CB, HP PSC 1510 S, HP PhotoSmart C 4150, HP PhotoSmart C 4190, HP OfficeJet 7400 Series, HP DeskJet 6500 Series, HP OfficeJet H 470 B, HP PhotoSmart 2610 XI, HP PhotoSmart C 3150, HP DeskJet 6840, HP OfficeJet 6200 Series, HP PhotoSmart C 4100, HP PhotoSmart 8450 GP, HP PhotoSmart 8450, HP DeskJet 6600 Series, HP PSC 2700 Series, HP DeskJet 460 C, HP PSC 1510, HP DeskJet 6988 DT, HP PSC 2600 Series, HP DeskJet 6830, HP OfficeJet H 470 BT, HP PhotoSmart D 5060, HP OfficeJet 6310 V, HP DeskJet 6540 Series, HP DeskJet 5943, HP OfficeJet 6310, HP PhotoSmart D 5065, HP PhotoSmart 2700 Series, HP OfficeJet 6315, HP PhotoSmart 7850 XI, HP PhotoSmart 2500 Series, HP PSC 2355 XI, HP PSC 2710, HP PhotoSmart 370 Series, HP OfficeJet 6318, HP PhotoSmart C 3170, HP PhotoSmart 420 Series, HP PhotoSmart C 3183, HP DeskJet 6988, HP DeskJet 5940, HP PhotoSmart C 4180, HP DeskJet 460 WBT, HP PSC 2350, HP PSC 1500 Series, HP PhotoSmart 380 Series, HP OfficeJet 7210 XI, HP PhotoSmart 7850 Series, HP OfficeJet 7408, HP DeskJet 6520, HP PhotoSmart D 5063, HP PhotoSmart 2605, HP PhotoSmart C 4170, HP OfficeJet 7208, HP DeskJet 6985, HP DeskJet 6940 DT, HP PhotoSmart 8050 V, HP OfficeJet 7310, HP PhotoSmart 385 XI, HP PhotoSmart 7850, HP OfficeJet 7310 XI, HP OfficeJet H 470 WF, HP DeskJet 460, HP PhotoSmart 2608, HP PhotoSmart 2570, HP OfficeJet H 470 WBT, HP PhotoSmart 335 XI, HP OfficeJet 6205, HP PhotoSmart 8150 XI, HP OfficeJet H 470, HP PhotoSmart 428, HP OfficeJet K 7100 Series, HP OfficeJet K 7103, HP PSC 2355 Series, HP PhotoSmart C 3110, HP PhotoSmart 475, HP DeskJet 6620, HP DeskJet 460 Series, HP DeskJet 6540 DT, HP PhotoSmart C 4140, HP PhotoSmart 8400 Series, HP OfficeJet 6210 Series, HP PSC 2355 P, HP PhotoSmart 8030, HP OfficeJet 7410 XI, HP PhotoSmart 8100 Series, HP DeskJet 460 WF, HP OfficeJet Pro K 7100, HP PhotoSmart 2710 XI, HP PhotoSmart Pro B 8300 Series, HP PSC 1600 Series, HP PhotoSmart C 3190, HP PhotoSmart 8450 XI, HP OfficeJet H 470 Series, HP DeskJet D 4145, HP OfficeJet 6304, HP PhotoSmart C 3135, HP PSC 1603, HP PSC 2300 Series, HP PhotoSmart D 5145, HP PhotoSmart C 4100 Series, HP OfficeJet 6213, HP PhotoSmart 475 XI, HP PhotoSmart 8050, HP OfficeJet 7210, HP PhotoSmart D 5160, HP OfficeJet 6310 XI, HP PhotoSmart 385, HP DeskJet 6980 DT, HP PhotoSmart 8050 XI, HP PhotoSmart Pro B 8350, HP PhotoSmart C 3100 Series, HP DeskJet 5740, HP PhotoSmart 330 Series, HP OfficeJet 6215, HP PhotoSmart 8150 V, HP PhotoSmart C 4110, HP OfficeJet 6313, HP OfficeJet K 7100, HP DeskJet 6988 Series, HP OfficeJet 6208, HP PhotoSmart 7850 V, HP PhotoSmart 425, HP PhotoSmart C 4175, HP DeskJet 6940, HP PhotoSmart 8450 Series, HP PSC 1618, HP PSC 1610 XI, HP OfficeJet 6300 Series, HP PhotoSmart D 5100 Series, HP PhotoSmart 428 XI, HP DeskJet 6540 D, HP DeskJet D 4160, HP PhotoSmart 2575 xi, HP PhotoSmart 2610, HP PhotoSmart 8000 Series, HP OfficeJet 7213, HP PhotoSmart C 3180, HP PhotoSmart Pro B 8353, HP DeskJet 5950, HP OfficeJet 6210 V, HP DeskJet 5745, HP OfficeJet Pro K 7100 Series, HP PhotoSmart 2575, HP PhotoSmart 8450 V, HP OfficeJet 100, HP PSC 2610, HP PSC 1615, HP PhotoSmart 8050 Series, HP PhotoSmart C 3140
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | C8766EE |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 330 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Compatibility | HP 343 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Package type | Box |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780893, 884962825648, 884962780527 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780893; (999) 884962825648; (UUS) 884962780527 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40.3 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 141 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 70.1 g |
| Package width | 141 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 70.1 g |
| Package width | 141 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780893, 884962825648, 884962780527 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780893; (999) 884962825648; (UUS) 884962780527 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 172.1 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |