We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C6656AE/56 Printhead cartridge black, 520 pages ISO/IEC 24711 19ml for HP DeskJet Series 5550/OfficeJet 4200 Series/OfficeJet 5610/PhotoSmart 7660/PSC 1110
- Original HP 56 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~520 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for users producing text-based projects ranging from personalised cards and posters to promotional material and brochures, newsletters and professional documents.
- Depend on Original HP 56 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 520.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 19.00 |
| SKU | C6656AE |
| EAN | 0884962780626 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP PSC 2420, HP OfficeJet 4250, HP OfficeJet 5500, HP DeskJet 5100 Series, HP DeskJet 9680 GP, HP OfficeJet 4215, HP PSC 2210, HP OfficeJet 5610 XI, HP PhotoSmart 7700 Series, HP OfficeJet 5610 Series, HP OfficeJet 4215 XI, OTC Flatjet C 680 XI, HP OfficeJet 4100 Series, HP DeskJet 5655, HP OfficeJet 5610, HP OfficeJet 4115, HP DeskJet 9600 Series, HP PSC 2550, Output Solutions Flatjet C 680, HP PSC 2410 XI, LSK ODP 200, HP PSC 1215, HP PSC 1350 XI, HP PhotoSmart 7459, HP PSC 2210 XI, HP OfficeJet 4214, HP OfficeJet 6110, HP OfficeJet 5510 Series, HP Fax 1240, HP PSC 1110, HP PSC 2210 V, HP PSC 1219, HP PSC 1355, OTC Flatjet C 680 Series, HP OfficeJet 4105, HP PSC 2450, HP PhotoSmart 7100 Series, HP PSC 2410 V, HP PSC 1110 V, HP OfficeJet 4251, HP PhotoSmart 7260, HP PSC 1315 S, HP PhotoSmart 7900 Series, HP OfficeJet 5600 Series, HP PSC 1317, HP PSC 1110 XI, HP PSC 1205, Seiko Precision CD Printer 5000 PRO, HP PSC 1350 Series, HP DeskJet 450 Series, HP OfficeJet 4252, HP OfficeJet 5605, HP DeskJet 5150 W, HP PhotoSmart 7755, HP PSC 1315 Series, HP OfficeJet 4110 Z, HP PSC 2115, HP PSC 2200 Series, Olivetti JOB-JET M 300, HP PSC 1350 V, HP OfficeJet 5500 Series, HP PhotoSmart 7762, HP OfficeJet 5615, HP OfficeJet 5510 V, HP DeskJet 9670, HP OfficeJet 4255, HP PSC 1310, HP PhotoSmart 7960, HP PhotoSmart 7300 Series, HP Digital Copier 410, HP DeskJet 5550, LSK CD Printer 5000 PRO, HP PSC 2110 Series, HP DeskJet 5550 C, HP PSC 2210 Series, HP PhotoSmart 7762 W, HP DeskJet 5552, HP PhotoSmart 7400 Series, HP PhotoSmart 7660, HP PSC 1350, HP PSC 2000, HP PSC 2150, HP PSC 2405, HP PSC 2110 XI, HP DeskJet 5151, LSK CD Printer 5000 Series, HP DeskJet 5500 Series, HP OfficeJet 4110 V, HP OfficeJet 4212, HP PSC 1312, HP OfficeJet 5515, HP PSC 2500 Series, HP OfficeJet 4215 V, HP PSC 2410, HP PhotoSmart 7760, Telecom Italia Fax Tiziano, HP PSC 1217, HP OfficeJet 6150, HP DeskJet 5650, HP DeskJet 5650 W, LSK CD Printer 5000 Pro Recorder, HP PSC 2110 V, HP OfficeJet 4200 Series, HP PhotoSmart 7345, Seiko Precision CD Printer 5000 Pro Recorder, HP DeskJet 9650, HP OfficeJet 4219, HP DeskJet 450 WBT, HP PSC 1315 V, HP PSC 1315 XI, HP OfficeJet 5505, HP PSC 2105, HP DeskJet 5150, HP OfficeJet 4110 XI, HP PSC 1210, HP OfficeJet 4215 Series, HP PSC 1200 Series, HP OfficeJet 6110 XI, HP OfficeJet 4105 Z, HP DeskJet 450 CI, HP PhotoSmart 7960 GP, HP PSC 2410 Series, HP PhotoSmart 7550, Odixion Digistudio 3000, Olivetti JOB-JET P 210, HP DeskJet 450 CBI, HP PSC 2400 Series, HP PSC 1100 Series, HP PSC 1345, HP DeskJet 5652, Seiko Precision CD Printer 5000, HP PSC 2510 XI, HP OfficeJet 5510, HP PhotoSmart 7200 Series, HP PSC 1340, HP PhotoSmart 7350, HP OfficeJet 5610 V, OTC Flatjet C 680, HP PhotoSmart 7600 Series, HP PhotoSmart 7450, HP OfficeJet 4110, HP OfficeJet 4259, HP PSC 2510, HP DeskJet 9680, HP PSC 1110 Series, HP Digital Copier Printer 410, HP PSC 1315, HP PSC 2100 Series, HP PSC 1210 XI, HP Fax 1240 XI, HP DeskJet 5551, HP PhotoSmart 7150, HP OfficeJet 5605 Z, HP PSC 2175, HP DeskJet 5850, Olivetti JOB-JET M 400, HP PSC 2170, HP OfficeJet 4110 Series, LSK CD Printer 5000, HP PhotoSmart 7655, HP PSC 2110, HP DeskJet 5145, HP PhotoSmart 7450 XI, HP DeskJet 5600 Series, Seiko Precision CD Printer 5000 Series, HP OfficeJet 5510 XI
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C6656AE |
| Black ink volume | 19 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 520 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Small medium business |
| Compatibility | HP 56 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 55% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780633, 884962780626 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (UUQ) 884962780633; (UUS) 884962780626 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 112 mm |
| Weight | 53.3 g |
| Height | 35 mm |
| Depth | 140 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780633, 884962780626 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (UUQ) 884962780633; (UUS) 884962780626 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 196.5 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.4 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |