We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C1Q20A/773 Printhead black matt / cyan for HP DesignJet Z 6600
SKU
C1Q20A
- HP 773 DesignJet Printheads help you deliver the quality that's expected and meet fast turnaround times – even for top photo-quality applications. These printheads help you respond quickly by providing quality, speed, and easy, trouble-free printing.
- Ideal for digital print shops, photo labs, advertising agencies, design firms and commercial printers.
- Printhead
Category: Print Heads
| Colour | blackmatte cyan |
|---|---|
| SKU | C1Q20A |
| EAN | 0888182347713 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
Ideal for digital print shops, photo labs, advertising agencies, design firms and commercial printers.
HP 773 DesignJet Printheads help you deliver the quality that's expected and meet fast turnaround times – even for top photo-quality applications. These printheads help you respond quickly by providing quality, speed, and easy, trouble-free printing.
HP 773 DesignJet Printheads help you deliver the quality that's expected and meet fast turnaround times – even for top photo-quality applications. These printheads help you respond quickly by providing quality, speed, and easy, trouble-free printing.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 6600
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | C1Q20A |
| Printing colours | Black, Cyan |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet Z6600 Production Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Black, Cyan |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Pallet size (EU) | 1200 x 1217 x 1381 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 240.9 kg (531 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1318.3 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 1920 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 241 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 1217 x 1381 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 240.9 kg (531 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1318.3 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 1920 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.85 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 241 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 241 kg |
| OEM code | C1Q20A |
| Pallet size (EU) | 1200 x 1217 x 1381 mm |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 240.9 kg (531 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1318.3 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 1920 pc(s) |