We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 883 5-liter Overcoat B Latex Ink Cartridge print head Thermal inkjet
SKU
8G4G4A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
883 5-liter Overcoat B Latex Ink Cartridge
- Achieve amazing colors on flexible substrates with the vibrant HP Latex Ink color gamut. Maintain high productivity with inks that enable fast speeds and come off the printer completely dry. Sharpen your sustainability edge and win.
- Print service providers printing on flexible media and/or with white ink.
- Ink cartridge
Category: Print Heads
| SKU | 8G4G4A |
|---|---|
| EAN | 0197029122612 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
Print service providers printing on flexible media and/or with white ink.
Achieve amazing colors on flexible substrates with the vibrant HP Latex Ink color gamut. Maintain high productivity with inks that enable fast speeds and come off the printer completely dry. Sharpen your sustainability edge and win.
Achieve amazing colors on flexible substrates with the vibrant HP Latex Ink color gamut. Maintain high productivity with inks that enable fast speeds and come off the printer completely dry. Sharpen your sustainability edge and win.
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Overcoat |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | China, United States, Singapore |
| Compatibility | HP Latex 2700 Printer |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Overcoat |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | China, United States, Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |