We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori Split Pad Pro (Black)
SKU
NSW-298U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Split Pad Pro (Transparent Black Edition) for Nintendo Switch
- Officially Licensed by Nintendo
- Full-size controller experience in handheld mode
- Larger grip, buttons, triggers, analog sticks, and D-Pad
- Assignable rear triggers, Turbo functionality, and more
- Translucent Black design
Category: Gaming Controllers
| Device type | Gamepad |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Product colour | Black |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch |
| SKU | NSW-298U |
| EAN | 0810050910101 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
A revolutionary way to play your Nintendo Switch! Enjoy the full-size controller experience in handheld mode with the HORI Split Pad Pro. Featuring full-size analog sticks, precision D-pad, and large shoulder buttons designed for comfort and accuracy, even for marathon gaming sessions. Advanced features include assignable rear triggers, Turbo functionality, and more. Perfect for high-pace action titles and many other Nintendo Switch titles. Enhance your gaming experience with the Split Pad Pro! Officially Licensed by Nintendo.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Translucent |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Input device | |
| LED backlight | Yes |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch |
| Gaming control function buttons | D-pad, Turbo button |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Force feedback | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Number of joysticks | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Housing material | Plastic |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black, Translucent |
| Certification | CE |
| Compatibility | Nintendo Switch |
| Power | |
| Power source | Battery |
| Features | |
|---|---|
| Ergonomic grip | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Plastic |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Width | 170 mm |
| Height | 158 mm |
| Depth | 55 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Package width | 156 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Product colour | Black, Translucent |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Height | 158 mm |
| Depth | 55 mm |
| Weight | 245 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 254 g |
| Package width | 156 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 59 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |