We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori SPF-049E Gaming Controller Black USB Special PC, PlayStation 5
SKU
SPF-049E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NOLVA Mechanical All-Button Arcade Controller for PS5 and PC
- Customizable buttons on the companion app
- Three hot-swappable switches
- Key lock switch
- Detachable cable with cable lock
- Officially Licensed by Sony
Category: Gaming Controllers
| SKU | SPF-049E |
|---|---|
| EAN | 4961818039568 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
Introducing the HORI NOLVA Mechanical All-Button Arcade Controller for PlayStation 5 and Windows 11/10, the first all-button controller from HORI!
Customize your all-button layout with three custom buttons with hot-swappable switches. Solid build, lightweight and compact for home and on the go matches. Featuring a key lock switch, touch pad, 3.5mm headset jack, a detachable cable with cable lock to prevent disconnects, and a slip resistant base for a stable game experience. Button functions are customizable with the companion app. (Please note that for use with PlayStation 4 consoles, a wired connection is required via a USB-C to USB-A data cable such as the HORI SPF-015U USB Charging Play Cable for PlayStation 5 or equivalent, sold separately.) Officially Licensed by Sony.
This product is not authorized for sale in the United States of America or its territories.
Customize your all-button layout with three custom buttons with hot-swappable switches. Solid build, lightweight and compact for home and on the go matches. Featuring a key lock switch, touch pad, 3.5mm headset jack, a detachable cable with cable lock to prevent disconnects, and a slip resistant base for a stable game experience. Button functions are customizable with the companion app. (Please note that for use with PlayStation 4 consoles, a wired connection is required via a USB-C to USB-A data cable such as the HORI SPF-015U USB Charging Play Cable for PlayStation 5 or equivalent, sold separately.) Officially Licensed by Sony.
This product is not authorized for sale in the United States of America or its territories.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 5 |
| Device type | Special |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ergonomics | |
| Non-slip surface | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Technical details | |
| Non-slip surface | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Package width | 320 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.18 kg |
| Package width | 320 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 85 mm |