We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori ONYX Plus Black Bluetooth Gamepad Analogue PlayStation 4
SKU
PS4-149E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ONYX Plus Wireless Controller for PlayStation4
- Officially licensed by Sony
- Offset analogue stick layout
- Wireless connectivity (2.4 GHz) – adapter included
- Wide-grip ergonomic body
- Touchpad functionality
- 5 mm headset jack
- System (PS4/PC) and connectivity (Wired/Wireless) toggle switch
- Textured back surface
- Battery duration: 6 h
- Connectivity range: 10 m
Category: Gaming Controllers
| Device type | Flight Sim |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Product colour | Black |
| Gaming platforms supported | PlayStation 4 |
| SKU | PS4-149E |
| EAN | 4961818031180 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
ONYX Plus Wireless Controller is the next evolution in PS4 gaming. For years PlayStation®4 gamers have been limited to a single controller layout. Today, HORI changes that with the ONYX Plus, an ergonomic, 2.4 GHz wireless controller designed from the ground up to reflect the needs of the modern player. The wide grip chassis sits comfortably in the hands and the offset analogue layout echoes that of more modern console gamepads. 3.5mm audio Jack for full audio immersion and strategic conversations between players. Newly added PC compatibility for all types of game play. For gamers yet to purchase a PlayStation®4 despite the platforms large collection of exclusive titles, now is the time to invest. Enjoy PlayStation®4 exclusives on a controller that suits your play style — it’s in your hands. Officially licensed by Sony.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gaming platforms supported | PlayStation 4 |
| Gaming control function buttons | D-pad, Home button, Menu button, Reset button, Start button |
| Gaming control technology | Analogue |
| Buttons quantity | 15 |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Device interface | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connector type | Micro-USB |
| Ergonomics | |
| Housing material | Plastic |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Battery life (max) | 6 h |
| Power source | Cable/Battery |
| Battery | |
| Battery life (max) | 6 h |
| Features | |
|---|---|
| Ergonomic grip | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Plastic |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Width | 150 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 60 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package depth | 178 mm |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 342 g |
| Package width | 70 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 128 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Commodity code | 9504500000 |