We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori NSX-084E game console part/accessory Cartridge case
SKU
NSX-084E
- Hard shell game card case
- Store and organize up to 24 Game Cards
- Compact, portable, and easy to insert and remove Game Cards
- Featuring an Eevee design from Pokémon
- Officially Licensed by Nintendo® and The Pokémon Company International
Category: Game Console Parts & Accessories
| SKU | NSX-084E |
|---|---|
| EAN | 4961818041608 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
Store your game cards in a cute protective case and carry them on the go with the 24-Game Card Case Eevee Cottage Core for Nintendo Switch™ 2. Store and organize up to 24 Game Cards. Easily add and remove Game Cards for your convenience. The pastel case has an Eevee themed design with a luxurious frosted matte finish. Compatible with Nintendo Switch™ 2 and Nintendo Switch™ Game Cards. Officially Licensed by Nintendo® and The Pokémon Company International.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cartridge case |
| Platform | Nintendo Switch 2 |
| Product colour | Cloud blue |
| Easy to remove | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 138 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 80 kg |
| Technical details | |
| Type | Cartridge case |
| Platform | Nintendo Switch 2 |
| Package width | 138 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 80 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 138 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Colour | |
| Product colour | Cloud blue |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |