We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori NSX-083E Gaming Controller Cloud blue Grip controller Analogue / Digital Nintendo Switch 2
SKU
NSX-083E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HORIPAD Turbo (Eevee Cottage Core) for Nintendo Switch 2
- Wired Controller for Nintendo Switch 2
- Includes C-Button, Programmable Rear Buttons and Turbo function
- Assign button functions freely with on board assign mode
- Featuring an Eevee design from Pokémon
- Officially Licensed by Nintendo® and The Pokémon Company International
Category: Gaming Controllers
| SKU | NSX-083E |
|---|---|
| EAN | 4961818041585 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
Enjoy gaming with the HORIPAD Turbo Eevee Cottage Core for Nintendo Switch™ 2. This sturdy wired controller features programmable rear buttons, C-button, precision analog sticks, Turbo settings and more. Assign button functions freely to customize your play experience! Wired functionality provides lightning-fast response, while an ergonomic grip and a lightweight profile ensure continued comfort. The HORIPAD Turbo has adorable Eevee artwork from the Pokémon franchise. Compatible with Nintendo Switch™ 2, Nintendo Switch™ and Nintendo Switch™ – OLED Model. Officially licensed by Nintendo® and The Pokémon Company International.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Cloud blue |
| Input device | |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch 2 |
| Gaming control function buttons | Back button, Home button, Menu button, Turbo button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Analog on/off | Yes |
| Device type | Grip controller |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Product colour | Cloud blue |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Technical details | |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Product colour | Cloud blue |
| Package weight | 340 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 337 g |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |