We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori Nintendo Switch 2 Tasche Mario Cover Blue, Red
SKU
NSX-114E
- Hard shell case for Nintendo Switch 2
- Lightweight yet sturdy with glossy full-color printing
- Transport and store Nintendo Switch 2 and accessories
- Storage for up to 10 Game Cards
- Officially Licensed by Nintendo
Category: Portable Game Console Cases
| SKU | NSX-114E |
|---|---|
| EAN | 4961818042285 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
Carry your Nintendo Switch™ 2 in safety and style with the lightweight yet sturdy HORI Vault Case (Mario). Beautiful and vibrant full-color Mario artwork on the exterior! The soft inner lining protects your system from scratches and wear so that you can play on the go. Special internal construction holds the Nintendo Switch 2 securely in place. The internal flap protects the screen while storing up to 10 Game Cards, and a mesh pouch holds small accessories in place.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of game card slots | 10 |
| Game card slot | Yes |
| Case type | Cover |
| Product colour | Blue, Red |
| Brand compatibility | Nintendo |
| Protection features | Scratch resistant, Abrasion resistant |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch 2, Nintendo Switch, Nintendo Switch OLED, Nintendo Switch Lite |
| Type | Carrying case |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 360 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of game card slots | 10 |
| Game card slot | Yes |
| Case type | Cover |
| Product colour | Blue, Red |
| Brand compatibility | Nintendo |
| Protection features | Scratch resistant, Abrasion resistant |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 50 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |