We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori Mario Kart Racing Wheel Pro Deluxe Black, Red USB Steering wheel + Pedals Analogue Nintendo Switch
SKU
NSW-228U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mario Kart Racing Wheel Pro Deluxe for Nintendo Switch
- Officially licensed by Nintendo
- Fully featured racing wheel for Mario Kart and other racing titles
- 280 mm diameter (1:1 scale)
- 270o rotation angle
- Shift paddles on the wheel
- Button Hold function to attach items behind your kart
- Fully programmable buttons
- Textured rubber grip
- Two attachment options: clamp/suction pads
- Includes analogue foot pedals sensitive to your inputs for an intense, realistic driving experience
Category: Gaming Controllers
| Device type | Steering wheel + Pedals |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black,Red |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch |
| SKU | NSW-228U |
| EAN | 0873124008616 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
HORI is pleased to announce the Nintendo Switch Mario Kart Racing Wheel Pro Deluxe, ideal for the Mario Kart and racing gamer. The ergonomic wheel design, pedals, and convenient onboard controls were built to create an authentic racing simulation. Officially licensed by Nintendo.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Input device | |
| Steering wheel rotation angle | 270° |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch |
| Gaming control function buttons | Directional buttons, Home button, Menu button |
| Gaming control technology | Analogue |
| Buttons quantity | 14 |
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Features | |
|---|---|
| Ergonomic grip | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Package width | 305 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 346 mm |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Weight & dimensions | |
| Steering wheel dimensions (WxDxH) | 280 x 275 x 286 mm |
| Steering wheel weight | 1.4 kg |
| Pedals dimensions (WxDxH) | 234 x 305 x 180 mm |
| Pedals weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.3 kg |
| Package width | 305 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 346 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Clamps included | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |