We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hori HORIPAD Turbo (Black) for Nintendo Switch 2
SKU
NSX-005E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HORIPAD Turbo (Black) for Nintendo Switch 2
- Wired Controller for Nintendo Switch 2
- Includes C-Button and Programmable Rear Buttons
- Assign button functions freely with on board assign mode
- Includes Turbo functions
- Officially Licensed by Nintendo®
Category: Gaming Controllers
| SKU | NSX-005E |
|---|---|
| EAN | 4961818039810 |
| Manufacturer | HORI |
| Availability | Out of Stock |
Enjoy the newest generation of Nintendo gaming with the HORIPAD Turbo for Nintendo Switch™ 2. This sturdy, ergonomic controller boasts an array of features including programmable rear buttons, precision analog sticks, Turbo settings and more. Assign functionality allows you to change button functions freely to customize your play experience! Wired functionality provides lightning-fast responses and tournament-ready performance, while an ergonomic grip and a lightweight profile ensures continued comfort. Compatible with Nintendo Switch 2, Nintendo Switch and Nintendo Switch – OLED Model. Officially licensed by Nintendo®.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Built-in touchpad | No |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch 2 |
| Gaming control function buttons | D-pad, Home button, Turbo button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Number of joysticks | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Technical details | |
| Width | 165 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Product colour | Black |
| Package weight | 340 kg |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 85 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 330 g |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Commodity code | 9504500000 |