We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Honeywell Hyperion 1300g 1D Black
SKU
1300G-2KBW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hyperion 1300 g, RS-232, PS/2, 160g, Keyboard wedge, black
Category: Barcode Readers
| Product colour | Black |
|---|---|
| Scanner type | 1D |
| SKU | 1300G-2KBW |
| EAN | 5711045245978 |
| Manufacturer | Honeywell |
| Availability | Out of Stock |
Featuring an ideal balance of performance, durability and ergonomics, the Hyperion 1300g linear-imaging scanner provides years of hassle-free scanning, especially in scan-intensive or light industrial applications. Fast intuitive reading of 13 mil bar codes out to 18 inches (457 mm), as well as reading of high density bar codes as small as 3 mil are both enabled in a single device, eliminating the need to purchase specialty scanners.
| Scanning | |
|---|---|
| Scanner type | 1D |
| Read rate (max) | 270 reads/s |
| Pitch reading angle | 65 - 65° |
| Maximum range | 0.66 m |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 70000 lx |
| Decoding standards | 1D, GS1 |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | RS232, PS/2 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 70000 lx |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption | 200 mA |
| Power consumption (standby) | 0.6 W |
| Input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 160 g |
| Technical details | |
| Shockproof | Yes |
| Safety | RoHS, CE |
| Dimensions (WxDxH) | 79 x 112 x 150 mm |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 70000 lx |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Shockproof | Yes |
| Safety | RoHS, CE |
| Dimensions (WxDxH) | 79 x 112 x 150 mm |