We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HKS Mediastele Smart-XL 2.49 m (98") White
SKU
87000201
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
max 150 kg, 98″, VESA 200x200 - 800x600, 1810x1000x143 mm
- Made in Germany
- integrated cable management
- load capacity up to 100 kg or 150 kg
- optically customisable
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 87000201 |
|---|---|
| Manufacturer | Conen Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Version
The elegant Mediastele Smart is characterized by its stylish appearance and many additional modules.
The Mediastele Smart-S is available with a slim, narrow column for displays up to max. 86″ and 100 kg load capacity.
The wider version Mediastele Smart-XL accommodates displays up to 98″ and 150 kg load capacity.
The Mediastele Smart convinces by its elegant and modern design as well as by many equipment possibilities and is therefore the perfect support for your next meeting.
Material
The clear design of the Mediastele Smart in the HKS standard version includes a white corpus which is powder-coated in RAL 9016 traffic white. The base plate and the accessories of the media stele are powder-coated in RAL 7016 anthracite grey.
The front panels are platinum white. In order to adapt the Mediastele Smart not only in its functionality individually, you can choose the powder coating according to RAL Classic and the front panel according to the cost-neutral decors listed below.
Further decors on request.
Technical Details
The middle decorative front panel is attached to the base frame made of sheet steel with magnets and can be removed. This enables the accessory modules to be attached and also frontal access to the internal technology.
For an immaculate look, the system’s own cable management is carried out on the inside of both Smart media columns. Cable outlets are located on the sides and in the lower area of the rear panel. Cable outlets are located inside the cabinet for invisible connection in floor tanks, for example.
Ventilation slots are located at the bottom of the removable rear panel and on the upper side of the cabinet.
The elegant Mediastele Smart is characterized by its stylish appearance and many additional modules.
The Mediastele Smart-S is available with a slim, narrow column for displays up to max. 86″ and 100 kg load capacity.
The wider version Mediastele Smart-XL accommodates displays up to 98″ and 150 kg load capacity.
The Mediastele Smart convinces by its elegant and modern design as well as by many equipment possibilities and is therefore the perfect support for your next meeting.
Material
The clear design of the Mediastele Smart in the HKS standard version includes a white corpus which is powder-coated in RAL 9016 traffic white. The base plate and the accessories of the media stele are powder-coated in RAL 7016 anthracite grey.
The front panels are platinum white. In order to adapt the Mediastele Smart not only in its functionality individually, you can choose the powder coating according to RAL Classic and the front panel according to the cost-neutral decors listed below.
Further decors on request.
Technical Details
The middle decorative front panel is attached to the base frame made of sheet steel with magnets and can be removed. This enables the accessory modules to be attached and also frontal access to the internal technology.
For an immaculate look, the system’s own cable management is carried out on the inside of both Smart media columns. Cable outlets are located on the sides and in the lower area of the rear panel. Cable outlets are located inside the cabinet for invisible connection in floor tanks, for example.
Ventilation slots are located at the bottom of the removable rear panel and on the upper side of the cabinet.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 150 kg |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,800 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.49 m (98") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
|---|---|
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 1810 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |