We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hisense 55L35B5U Signage Display 139.7 cm (55") 500 cd/m² Full HD Black
SKU
55L35B5U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55", Full HD (1920x1080), D-LED, 500cd/m², 8ms, 1200:1, HDMI, 240W, 100-240V, 50-60Hz, 28.1kg
Category: Signage Displays
Ultra-narrow bezel
An ultra-narrow 3.5mm bezel-to-bezel width creates a seamless and more perfect picture.
178° Wide viewing angle
The extra wide 178° viewing angle is a perfect fit for shoppers, employees or visitors that will view L35B5U displays from diverse angles while passing by.
Anti-Glare
Optical technology diffuses mirror-like reflections and bright lights to help keep what’s on your screen clear and visible.
Round-the-clock operation
The Hisense L35B5U series can be used as reliable display 24 hours a day, 7 days a week.
500 nits
With 500 nits maximum brightness the display panels can deliver amazingly vivid imagery anywhere during daytime and nighttime conditions.
An ultra-narrow 3.5mm bezel-to-bezel width creates a seamless and more perfect picture.
178° Wide viewing angle
The extra wide 178° viewing angle is a perfect fit for shoppers, employees or visitors that will view L35B5U displays from diverse angles while passing by.
Anti-Glare
Optical technology diffuses mirror-like reflections and bright lights to help keep what’s on your screen clear and visible.
Round-the-clock operation
The Hisense L35B5U series can be used as reliable display 24 hours a day, 7 days a week.
500 nits
With 500 nits maximum brightness the display panels can deliver amazingly vivid imagery anywhere during daytime and nighttime conditions.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Panel life | 50000 h |
| Anti-glare screen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | CB, CE, ERP |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Panel life | 50000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 240 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1213.6 mm |
| Display depth | 94.4 mm |
| Display height | 684.3 mm |
| Display weight | 28.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1360 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 840 mm |
| Package weight | 38 kg |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, RS-232 |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, ERP |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |