We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision Value Series DS-2DE2204IW-DE3(S6)(B) security camera Dome IP security camera Indoor 1920 x 1080 pixels Ceiling
SKU
DS-2DE2204IW-DE3(S6)(B)
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 MP, 1/2.8" progressive scan CMOS, 1920 x 1080, 2.8-12 mm, 4x, F1.8, PTZ, Audio In/Out, Alarm, WDR, 3D DNR, RJ45, 12 VDC, IP54, 650 g
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Clear imaging against strong back light due to 120 dB WDR technology
- 4× optical zoom provides close up views over expansive areas
- Hik-Connect cloud service and APP for remote management and views of devices
- Expansive night view with up to 30 m IR distance
- Built-in microphone and speaker
Category: Security Cameras
| SKU | DS-2DE2204IW-DE3(S6)(B) |
|---|---|
| EAN | 6931847157364 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Value Series |
Hikvision DS-2DE2204IW-DE3(S6) 2 MP Network IR Mini PTZ Camera can be widely used in multiple indoor scenes, such as malls, stores, factories, entrances and exits.
| Performance | |
|---|---|
| Preset points | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| PTZ status display | Yes |
| Preset freezing function | Yes |
| Design | |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Camera | |
| Tilt preset speed | 50 °/sec |
| Pan preset speed | 60 °/sec |
| Preset programs quantity | 300 |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Tilt speed | 50 °/sec |
| Pan range | 0 - 350° |
| Pan speed | 60 °/sec |
| White balance | ATW, Auto, Daylight, Indoor, Manual, Outdoor, Sodium lamp |
| Camera shutter speed | 1/1 - 1/30000 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 96 - 46° |
| Lens viewing angle, vertical | 51 - 26° |
| Lens viewing angle, diagonal | 112 - 55° |
| Number of Privacy masking areas | 24 |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.8 |
| Auto focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 4x |
| Digital zoom | 16x |
| Focal length range | 2.8 - 12 mm |
| Zoom speed | 2 s |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Privacy masking | Yes |
| Smart IR | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate | 32 Kbps - 8 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 352 x 240, 352 x 288, 704 x 480, 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video recording | Yes |
| 3D positioning | Yes |
| Audio | |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio formats supported | AAC, G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Sample rates | 8 - 64 kHz |
| Bit rate range | 16 - 192 Kbit/s |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour, Websocket, Websockets |
| Client interoperability | iVMS-4200, Hik-Connect |
| User access level | Administrator, Operator, User |
| Number of simultaneous live view channels | 20 channels |
| Live view | Yes |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Alert notification type | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Intrusion |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | HTTPS |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Password protection | Yes |
| Mirror | Yes |
| Digital watermark | Yes |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Yes |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Network access storage (NAS) | Yes |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Behavior analysis | Audio exception detection, Intrusion detection, Line crossing detection, Object removal detection, Region entrance detection, Region exiting detection, Unattended baggage detection |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 14 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height | 136.7 mm |
| Diameter | 12.5 cm |
| Weight | 650 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CB, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CB, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |