We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision Pro Series 2 MP 25× Network IR Speed Dome
SKU
DS-2DE4225WG-E3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 MP, 1/2.8" CMOS, 1920 x 1080px, 4.8 mm - 120 mm, F1.6, PTZ, BLC, HLC, 3D DNR, RJ-45, microSD/SDHC/SDXC
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Excellent low-light performance via Powered-by-DarkFighter technology
- WDR, HLC, BLC, 3D DNR, defog, regional exposure, regional focus
- Pan and tilt ability enables camera to monitor zones of interest
- 25 × optical zoom allows for closer viewing of subjects in expansive areas
- 24 VAC & PoE (802.3at)
- Efficient H.265+/H.265 compression technology
Category: Security Cameras
| SKU | DS-2DE4225WG-E3 |
|---|---|
| EAN | 6931847177621 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Pro Series |
Abundant options for various camera sizes and amazing zoom capability
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| PTZ modes | 4 Pattern |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| PTZ status display | Yes |
| Preset freezing function | Yes |
| Design | |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Polymethyl methacrylate (PMMA) |
| Camera | |
| Preset programs quantity | 300 |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Tilt speed | 160 °/sec |
| Pan range | 0 - 360° |
| Pan speed | 160 °/sec |
| Camera shutter speed | 1 - 1/30000 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 2.5 - 57.6° |
| Lens viewing angle, vertical | 1.4 - 34.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 2.9 - 64.5° |
| Number of Privacy masking areas | 24 |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Auto focus | Yes |
| Detect distance | 1600 m |
| Observe distance | 635 m |
| Recognize distance | 320 m |
| Identify distance | 160 m |
| Fixed focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 25x |
| Digital zoom | 16x |
| Focal length range | 4.8 - 120 mm |
| Zoom speed | 3.6 s |
| Night vision | |
| Night vision | No |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Privacy masking | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate | 32 Kbps - 16 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 352 x 240, 352 x 288, 640 x 480 (VGA), 704 x 480, 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 2 MP |
| 3D positioning | Yes |
| Audio | |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Sample rates | 16 - 48 kHz |
| Bit rate range | 32 - 192 Kbit/s |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Number of users | 32 user(s) |
| Streaming method | Multicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour,WebSocket,WebSockets |
| User access level | Administrator, Operator, User |
| Number of simultaneous live view channels | 20 channels |
| Live view | Yes |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Alert notification type | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Abandoned object, Abnormal sound detection, Intrusion, Line crossing detection, Missing object, Region entrance detection, Region exiting detection |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-MD5, EAP-TLS, TLS |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Password protection | Yes |
| Digital watermark | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Digest authentication | Yes |
| Audit log | Yes |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 24 W |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 179.5 mm |
| Diameter | 16.5 cm |
| Weight | 2 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | BIS, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | BIS, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |