We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision P1.875 Fine Fixel Pitch LED Display Unit
SKU
DS-D4218FI-CWF/III
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
P1.8, SMD Triad LED, 2 x 4, 320 × 180, 284444 dots/m², 60 Hz, 5000:1, 800 cd/m², 3000 - 10000K, 110 -220 V, 600 x 337.5 x 50.9 mm, 5.4 kg
- Seamlessly splice images in rows and columns
- Easily form standard 1920 × 1080 and 3840 × 2160 screens, achieving high definition dot-by-dot display
- Automatically adapt signal sources to screens without the help of a video processing equipment
- Easily optimize images with low resolution by improving definition, contrast and saturation with Pix Master technology
- Dynamically enhance image parameters such as contrast, sharpness, saturation, color temperature and gamut to get the image more vivid
- A signal input of 4K resolution at 30 Hz, and an output of up to 4K resolution for a single device
- Use the buttons on the panel of sending card to adjust brightness and switch signal
- Use the Hikvision remote control (optional) to navigate through menu after access to the multi-functional card
- Automatically remove moisture to protect lamp boards from water damage when the device is kept in a humid environment or left unused for a long time
- Back up signals and power supplies (optional) to maintain a reliable system
- Real-time cabinet temperature and voltage checking to guarantee product safety
- Use the sending card to input HDMI, DVI, and DP signals
- Network interface output
- Remote configuration via the debugging network interface
- Easy to disassemble lamp board, power supply, and receiving card on the front side with modular unit structure
Category: Video Wall Displays
| Display brightness | 600cd/m² |
|---|---|
| SKU | DS-D4218FI-CWF/III |
| EAN | 5715063927885 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Hikvision offers a wealth of high-quality LED Displays to meet various scenarios, such as Indoor LEDs, Outdoor LEDs, Rental LEDs, Transparent LEDs, LED Poster Displays, LED video wall and more. Supported by advanced technologies like HDR10, PixMaster, and 16-bit color depth, Hikvision LED displays provide an ideal visual solution for every need. Hikvision LED displays also feature remote control, optional dual power, signal redundancy, and auto-dehumidification with an all around user-friendly experience.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | Transparent (mesh) LED |
| Display resolution | 320 x 180 pixels |
| Pixel pitch | 1.875 x 1.875 mm |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display number of colours | 281 trillion colours |
| Colour temperature (min) | 3000 K |
| Colour temperature (max) | 10000 K |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Native refresh rate | 3840 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Brightness uniformity | 0 - 97% |
| Grayscale depth | 16 bit |
| Service life of light source | 100000 h |
| Display pixel density | 284444 dot/m² |
| Display area | 0.2025 m² |
| Color uniformity | 0.003 |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Wall mountable | Yes |
| Front maintenance | Yes |
| International Protection (IP) code | IP60 |
| Panel material | Magnalium |
| Product colour | Grey |
| LED type | Surface-mounted device (SMD) |
| Module component | 2x4 |
| Driving method | Constant current driving |
| Power | |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| Display power consumption (max) | 345 W/m² |
| Display power consumption (average) | 115 W/m² |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 50.9 mm |
| Height | 337.5 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 796 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package height | 484 mm |
| Package weight | 9.6 kg |