We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision IDS-7204HUHI-M1/P(C) digital video recorder (DVR) Black
SKU
IDS-7204HUHI-M1/P(C)
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4-ch 5MP 1U H.265 AcuSense POC DVR, RJ45, SATA, BNC, HDMI, VGA, RCA, USB 3.0, 48 VDC, 1.35 A, 2.2 kg
- Transmits both HDTVI video and power over the same coaxial cable
- 4 channels and 1 HDD 1U DVR
- Efficient H.265 pro+ compression technology
- Encoding ability up to 8MP @8fps,5 MP @ 12 fps
- 5 signals input adaptively (HDTVI/AHD/CVI/CVBS/IP)
- Up to 8 network cameras can be connected
Category: Digital Video Recorders (DVR)
| SKU | IDS-7204HUHI-M1/P(C) |
|---|---|
| EAN | 6931847160425 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Compression and Recording
- H.265 Pro+ can be enabled to improve encoding efficiency and reduce data storage costs
- Recording at up to 8 MP resolution
Storage and Playback
- Smart search for efficient playback
Smart Function
- Deep learning-based motion detection, and perimeter protection (line crossing and intrusion detection)
- Support multiple VCA (Video Content Analytics) events for both analog and smart IP cameras
Network & Ethernet Access
- Compatible with major Wi-Fi dongle products in the market
- Hik-Connect & DDNS (Dynamic Domain Name System) for easy network management
- Output bandwidth limit configurable
- H.265 Pro+ can be enabled to improve encoding efficiency and reduce data storage costs
- Recording at up to 8 MP resolution
Storage and Playback
- Smart search for efficient playback
Smart Function
- Deep learning-based motion detection, and perimeter protection (line crossing and intrusion detection)
- Support multiple VCA (Video Content Analytics) events for both analog and smart IP cameras
Network & Ethernet Access
- Compatible with major Wi-Fi dongle products in the market
- Hik-Connect & DDNS (Dynamic Domain Name System) for easy network management
- Output bandwidth limit configurable
| Performance | |
|---|---|
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio input channels | 4.0 channels |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265 Pro, H.265 Pro+ |
| Video capturing speed | 60 fps |
| Playback resolutions supported | 3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720, 1024 × 768 |
| Product colour | Black |
| Channels quantity | 4 channels |
| Audio formats supported | G.711 μ-law |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| USB connectivity | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Dual stream support | Yes |
| Bit rate | 64 Kbit/s |
| Audio streaming | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Internal | No |
| Video | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265 Pro, H.265 Pro+ |
| Video capturing speed | 60 fps |
| Playback resolutions supported | 3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720, 1024 × 768 |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Bit rate | 64 Kbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Video input channels | 4 channels |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RS-485 ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| BNC output ports | 1 |
| BNC input ports | 4 |
| Audio output | 1 |
| Audio input | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Alarm input channels | 4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, PPPoE, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, NFS, iSCSI, UPnP, HTTPS, ONVIF |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Hard drive | |
| Number of HDDs supported | 1 |
| Maximum HDD capacity | 10 TB |
| HDD interface | SATA, SATA II, SATA III |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive included | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power supply type | AC |
| DC voltage | 48 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.2 kg |
| Width | 315 mm |
| Depth | 242 mm |
| Height | 45 mm |
| Technical details | |
| Video input channels | 4 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio input channels | 4.0 channels |
| Channels quantity | 4 channels |
| Audio formats supported | G.711 μ-law |
| USB connectivity | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Dual stream support | Yes |
| Audio streaming | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |