We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision iDS-2CD7A26G0/P-IZHSY Bullet IP security camera Outdoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Excellent low-light performance via DarkFighter technology
- Clear imaging against strong back light due to 140 dB WDR technology
- License Plate Recognition
- Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
- 5 streams to meet a wide variety of applications
- Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
| SKU | IDS-2CD7A26G0/P-IZHSY(8-32MM) |
|---|---|
| EAN | 6931847132989 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
HIK 35M LPR Capture Bullet 2MP 8-32mm DeepinView Weigand
Hikvision 2MP ANPR IR Varifocal Bullet Network Camera 35M Capture Darkfighter 8-32mm up to 100m IR range DeepinView Weigand Audio/Alarm 12VDC/PoE 5 year warranty.
Road Traffic and Vehicle Detection
With embedded deep learning based license plate capture and recognition algorithms the camera alone can achieve plate capture and recognition. The algorithm enjoys the high recognition accuracy of common plates and complex-structured plates which is a great step forward comparing to traditional algorithms. Blocklist and allowlist are available for plate categorization and separate alarm triggering.
• High quality imaging with 2 MP resolution
• Excellent low-light performance via DarkFighter technology
• Clear imaging against strong back light due to 140 dB WDR technology
• License Plate Recognition
• Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
• 5 streams to meet a wide variety of applications
• Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
| Features | |
|---|---|
| Type | Bullet |
| Resolution | 2MP |
| Lens Type | Variable Lens |
| Lens | 8-32mm |
| Range | DarkFighter |
| PoE/PoE+ | PoE |
| FPS | 25 |
| Colour | White |
| Dimensions (W x H x D) | 144 x 347 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 1.9 Kg |
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Number of languages | 33 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Camera shutter speed | 1 - 1/100000 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 42.5° |
| Lens viewing angle, vertical | 23.3° |
| Lens viewing angle, diagonal | 49.6° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.73 |
| Minimum aperture number | 1.7 |
| Focal length range | 8 - 32 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 100 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit rate | 32 Kbps - 8 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 2 MP |
| Audio | |
| Voice codecs | AAC, G.711, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Sample rate | 48 kHz |
| Audio formats supported | MP3 |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SRTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
| RS-485 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Defocus, Scene change |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-MD5, EAP-TLS |
| Password protection | Yes |
| Mirror | Yes |
| Heartbeat | Yes |
| Anti-flicker | Yes |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Behavior analysis | Intrusion detection |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 14.28 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 16.8 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Length | 351 mm |
| Diameter | 14 cm |
| Weight | 1.95 kg |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 3.07 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 3.07 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |