We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision iDS-2CD7A26G0/P-IZHS(Y) IP security camera Outdoor 1920 x 1080 pixels
- High quality imaging with 2 MP resolution
- Excellent low-light performance via DarkFighter technology
- Clear imaging against strong back light due to 140 dB WDR technology
- License Plate Recognition
- Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
- Advanced streaming technology that enables smooth live view and data self-correcting in poor network
- 5 streams and up to 5 custom streams to meet a wide variety of applications
- Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
| SKU | IDS-2CD7A26G0/P-IZHSY |
|---|---|
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
HIK 15M LPR Capture Bullet 2MP 2.8-12mm DeepinView Weigand
Hikvision 2MP ANPR IR Varifocal Bullet Network Camera 15M Capture Darkfighter 2.8-12mm up to 50m IR range DeepinView Weigand Audio/Alarm 12VDC/PoE 5 year warranty.
Road Traffic and Vehicle Detection
With embedded deep learning based license plate capture and recognition algorithms the camera alone can achieve plate capture and recognition. The algorithm enjoys the high recognition accuracy of common plates and complex-structured plates which is a great step forward comparing to traditional algorithms. Blocklist and allowlist are available for plate categorization and separate alarm triggering.
• High quality imaging with 2 MP resolution
• Excellent low-light performance via DarkFighter technology
• Clear imaging against strong back light due to 140 dB WDR technology
• License Plate Recognition
• Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
• 5 streams to meet a wide variety of applications
• Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
| Features | |
|---|---|
| Type | Bullet |
| Resolution | 2MP |
| Lens Type | Variable Lens |
| Lens | 2.8 - 12mm |
| Range | DarkFighter |
| PoE/PoE+ | PoE |
| FPS | 25 |
| Colour | White |
| Dimensions (W x H x D) | 144 x 347 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 1.95 Kg |
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Number of languages | 33 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| People counting function | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| Camera shutter speed | 1/100 s |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 12 |
| Auto focus | Yes |
| Minimum aperture number | 2.8 |
| Focus | Motorized/Manual |
| Night vision | |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Image quality adjustment | Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness, DNR |
| Smart IR | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit rate | 32 Kbps - 16 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video streaming | Yes |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Sample rate | 48 kHz |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SRTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Terminal block port | Yes |
| RS-485 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Motion sensor | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Heartbeat | Yes |
| Anti-flicker | Yes |
| Management features | |
| Web browser | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Length | 347 mm |
| Diameter | 14.4 cm |
| Weight | 1.92 kg |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 30.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 30.6 kg |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Focus | Motorized/Manual |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |