We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision IDS-2CD7586G0-IZHS Dome IP security camera Outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall
- High quality imaging with 8 MP resolution
- Clear imaging against strong back light due to 120 dB true WDR technology
- Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
- Advanced streaming technology that enables smooth live view and data self-correcting in poor network
- 5 streams and up to 5 custom streams to meet a wide variety of applications
- Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
- Anti-IR reflection bubble guarantees image quality
| SKU | IDS-2CD7586G0-IZHS |
|---|---|
| EAN | 6941264059202 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
HIK Ext Dome DeepinView 8MP 2.8-12mm Heater 12VDC/PoE
Hikvision 8MP DeepInView IR Varifocal Dome Network Camera Face Counting Hard Hat Detection Multi-Target-Type Detection 2.8 to 12mm up to 30m 12VDC/24VAC/POE 5 year warranty.
Face Counting
With the embedded deep learning algorithms the camera integrates multiple intelligences. It counts persons and samples the face features simultaneously and compares them with the built-in face library so to remove the duplicated person. It counts persons and reports a face alarm simultaneously to achieve both the entrance control and people counting.
Hard Hat Detection
With the embedded deep learning algorithms the camera detects the persons in the specified region. It detects whether the person is wearing a hard hat and captures the head of the person and reports an alarm if not.
Multi-Target-Type Detection
With the embedded deep learning algorithms the camera detects and captures the face and human body in the specified region and outputs the features such as gender age and top colour. It supports a structured modelling of the face and human body to achieve a structured data collection.
Queue Management
With embedded deep learning based algorithms the camera detects queuing-up people number and waiting time of each person. The body feature detection algorithm helps filter out wrong targets and increase the accuracy of detection.
Metadata
Metadata uses individual instances of application data or the data content. Metadata can be used for third-party application development.
Smooth Streaming
Smooth streaming offers solutions to improve the video quality in different network conditions. For example in poor network conditions adapting to the detected real-time network condition streaming bit rate and resolution are automatically adjusted to avoid mosaic and lower latency in live view; in multiplayer network conditions the camera transmits the redundant data for the self-error correcting in back-end device so that to solve the mosaic problem because of the packet loss and error rate.
Anti-Corrosion Coating(-Y)
The camera adopts high weatherproof and wearproof molding powder that confirms to AAMA2604-02 and Qualicoat (Class2) specifications and uses two-layer special spraying technology so its surface has excellent long-term anti-corrosion performance and physical protection function. Besides all the exposed screws use SUS316 material and features high anti-corrosion performance. Therefore the whole camera meets anti-corrosion requirements NEMA 250-2018.
• High quality imaging with 8 MP resolution
• Clear imaging against strong back light due to 120 dB true WDR technology
• Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
• Advanced streaming technology that enables smooth live view and data self-correcting in poor network
• 5 streams and up to 5 custom streams to meet a wide variety of applications
• Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
• Anti-IR reflection bubble guarantees image quality
| Features | |
|---|---|
| Type | Dome |
| Resolution | 8MP |
| Lens Type | Variable Lens |
| Lens | 2.8 - 12mm |
| Range | DarkFighter |
| PoE/PoE+ | PoE |
| FPS | 25 |
| Colour | White |
| Dimensions (W x H x D) | 162 ? 141.8 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 1.48 Kg |
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Number of languages | 33 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Certification | FCC SDoC (47 CFR 15, B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.0009 lx |
| Tilt angle range | 0 - 75° |
| Pan range | 0 - 355° |
| Angle of rotation | 355° |
| Camera shutter speed | 1 - 1/100000 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 112.3° |
| Lens viewing angle, vertical | 58° |
| Lens viewing angle, diagonal | 137.3° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.5 |
| Auto focus | Yes |
| Minimum aperture number | 1.2 |
| Focus | Motorized/Manual |
| Focal length range | 2.8-12 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit rate | 32 Kbps - 16 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 704 x 480, 704 x 576, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3200 x 1800, 3840 x 2160 |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 8 MP |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Sample rate | 48 kHz |
| Audio formats supported | MP3 |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
|---|---|
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Scene change |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-MD5, EAP-TLS |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Password protection | Yes |
| Mirror | Yes |
| Heartbeat | Yes |
| Anti-flicker | Yes |
| Management features | |
| Web browser | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection, Object removal detection, Region entrance detection, Region exiting detection, Unattended baggage detection |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 12 |
| Certificates | |
| Certification | FCC SDoC (47 CFR 15, B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 141.8 mm |
| Diameter | 16.2 cm |
| Weight | 1.48 kg |
| Package width | 251 mm |
| Package height | 189 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package weight | 2.41 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 251 mm |
| Package height | 189 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package weight | 2.41 kg |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Other features | |
| Focus | Motorized/Manual |