We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-KH8350-WTE1 video intercom system 17.8 cm (7") Black
SKU
DS-KH8350-WTE1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DS-KH8350-WTE1, 7", 1024x600, Wi-Fi, RJ-45, MicroSD, RS-485, 12V DC, 180x140x22.4 mm
- Premium tempered glass
- Aerospace-grade aluminum
- New UI V2.0: User friendly design
- 7-inch colorful touch screen with resolution 1024 × 600
- 8.6 mm Ultra-slim design
- Reddot award 2017 winner
- Standard PoE
- Support capture while video calling
- Remote unlocking via the client software or the mobile client
- Views live videos of door stations and linked cameras
Category: Video Intercom Systems
| SKU | DS-KH8350-WTE1 |
|---|---|
| EAN | 6954273689704 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
HIK 7 Premium Indoor Station WiFi 8/2 Alarm I/O RS-485 12V
Hikvision Video Intercom Indoor Station 7-inch colourful IPS capacitive touch screen TF card Reader 8.6 mm Ultra-slim design Audio I/O 12VDC/PoE 3 year warranty.
• Premium tempered glass.
• Aerospace-grade aluminium.
• New UI V2.0: User friendly design.
• 7-inch colourful IPS capacitive touch screen with resolution 1024 ? 600.
• 8.6 mm Ultra-slim design.
• Reddot award 2017 winner.
• Standard PoE.
• Support capture while video calling.
• Remote unlocking via the client software or the mobile client.
• Views live videos of door stations and external cameras.
| Technical details | |
|---|---|
| Voice codecs | G.711u |
| Echo cancellation | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Number of speakers | 1 |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Colour | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Certification | FCC, IC, CE, C-TICK, ROHS, REACH, WEEE, UL,CB, RCM |
| Noise-canceling | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Display | |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711u |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Noise-canceling | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Storage | |
| Memory card slot | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Wi-Fi | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Software | |
| Operating system installed | Linux |
| Power | |
| Power consumption | 200 mA |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Indoor unit power type | DC |
| Operational conditions | |
| Main monitor station operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Door station dimensions (WxDxH) | 180 x 140 x 22.4 mm |
| Weight | 355 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 899 g |
| Indoor unit included | Yes |
| Outdoor unit included | No |