We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-KD8003-IME1(B)/S video intercom system 2 MP Black, Grey
SKU
DS-KD8003-IME1(B)/S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 MP, 1920 x 1080, IR, IEEE802.3af standard PoE, 12 VDC/1A, 10/100 Mbps Self-Adaptive Ethernet, IP65, Surface mounting & flush mounting
- Modular door station Main unit, needs mouting bracket
- 2MP HD Camera, Fish eye, IR Supplement
- 1 Call physical Button, 2 lock relays, 4-ch alarm input
- Video intercom to indoor station and master station
- WEB Configuration
- IP65, 12 VDC or standard POE
- Power output for electronic lock, max to 12 V, 500 mA
Category: Video Intercom Systems
| SKU | DS-KD8003-IME1(B)/S |
|---|---|
| EAN | 6941264072164 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
HIK Ext S/S Intercom Module 2MP 1Call/1C
HIKVISION
INTERCOM MODULES & ACCESSORIES INTERCOMS
Hikvision Stainless Steel Video Intercom Module Door Station 2 MP 180? FOV H.264 Audio I/O IP65 12 VDC/PoE 3 year warranty.
| Features | |
|---|---|
| Type | Modules |
| Technical details | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Wall mountable | Yes |
| Voice codecs | G.711a, G.711u |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Video codecs | H.264 |
| Number of buttons | 1 buttons |
| Speakerphone | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera | |
| Viewing angle, vertical | 82° |
| Viewing angle, horizontal | 146° |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.711u |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black, Grey |
| Storage | |
| ROM capacity | 32 MB |
| Indoor unit | |
|---|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Alarm input channels | 4 |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Supported network protocols | TCP/IP, RTSP |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Software | |
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Outdoor unit power type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 98 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 410 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 580 g |
| Indoor unit included | No |
| Outdoor unit included | Yes |