We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D60C-B video decoder 3840 x 2160 pixels
SKU
DS-D60C-B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 2.0, 12 VAC, 2 A, 20 W, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
- Variable Materials Supports static and dynamic materials, including the application, pictures, audio, video, PDF, streaming media, webpage, live video, third-party data, etc.
- Flexible Program Schedule Supports free schedule and district display of multiple materials. Supports variable display modes: display by day, display by week, custom display, etc.
- Centralized Management Remotely control and manage one or more screens, such as timed startup/shutdown, timed brightness/volume, and screenshot previewing.
- Organization Feature 5-level organization is available for managing materials, programs, terminals, and users.
- Multilevel User Permission Supports creating custom users, and allocating permission for users according to user level.
- Multiple Security Safeguards 3-level check of materials, programs, and schedules to prevent mistake release. Screensaver to secure safe for broadcast contents. Encryption of data storage and transmission to avoid data tampering.
- Arbitrary Direction Remote Control The remote control, adopting wireless communication in 433 MHz, can control the information distribution box in arbitrary direction.
Category: Video Decoders
| SKU | DS-D60C-B |
|---|---|
| EAN | 6941264011347 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Operating system installed | Android 6.0.1 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 8 MB |
| Video formats supported | 3GP, AVI, DAT, MOV, MP4, MPG, TS |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Network | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseE-T(X) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power | |
| AC adapter power | 20 W |
| AC adapter input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 145 mm |
| Height | 31.9 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 650 g |