We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D6055UN-B Signage Display 138.7 cm (54.6") LED Wi-Fi 500 cd/m² Grey Built-in processor
SKU
317600127
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55-inch Narrow Bezel Width Wall-mounted Digital Signage
- Metallic Appearance: Light weight body with integrative design. The front high-transmittance tempered glass provides reliable protection.
- Exquisite Image: Industrial A+ panel, auto-coloring and image-enhancing engine.
- Variable Materials: Supports static and dynamic materials, including the pictures, audio, video, scrolling subtitle, PDF, webpages, live video, number calling, pop-up pictures, etc.
- Flexible Program Schedule: Supports free schedules and district play of multiple materials; Supports variable play modes: play by day, play by week, play by loop, custom play, etc.
- Organization Permission: 5-level organization is available for managing materials, programs, terminals, and users; Supports creating custom users, allocating permission for users according to user level, and permission templates.
- Multiple Security Safeguards: 3-level check of materials, programs and schedules to prevent mistake release; Encryption of data in storage and transmission to prevent data tampering; With no default password, users can activate and set initial password to guarantee the password safety.
Category: Signage Displays
| Display brightness | 450cd/m² |
|---|---|
| SKU | 317600127 |
| EAN | 6941264045212 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Metallic Appearance: Light weight body with integrative design. The front high-transmittance tempered glass provides reliable protection.
Exquisite Image: Industrial A+ panel, auto-coloring and image-enhancing engine.
Variable Materials: Supports static and dynamic materials, including the pictures, audio, video, scrolling subtitle, PDF, webpages, live video, number calling, pop-up pictures, etc.
Flexible Program Schedule: Supports free schedules and district play of multiple materials; Supports variable play modes: play by day, play by week, play by loop, custom play, etc.
Organization Permission: 5-level organization is available for managing materials, programs, terminals, and users; Supports creating custom users, allocating permission for users according to user level, and permission templates.
Multiple Security Safeguards: 3-level check of materials, programs and schedules to prevent mistake release; Encryption of data in storage and transmission to prevent data tampering; With no default password, users can activate and set initial password to guarantee the password safety.
Exquisite Image: Industrial A+ panel, auto-coloring and image-enhancing engine.
Variable Materials: Supports static and dynamic materials, including the pictures, audio, video, scrolling subtitle, PDF, webpages, live video, number calling, pop-up pictures, etc.
Flexible Program Schedule: Supports free schedules and district play of multiple materials; Supports variable play modes: play by day, play by week, play by loop, custom play, etc.
Organization Permission: 5-level organization is available for managing materials, programs, terminals, and users; Supports creating custom users, allocating permission for users according to user level, and permission templates.
Multiple Security Safeguards: 3-level check of materials, programs and schedules to prevent mistake release; Encryption of data in storage and transmission to prevent data tampering; With no default password, users can activate and set initial password to guarantee the password safety.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Response time | 6.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 3500:1 |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 2 |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Grey |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 63.3 kWh |
| Performance | |
| Wi-Fi | Yes |
| Computer system | |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1237.2 mm |
| Depth | 66.5 mm |
| Height | 708 mm |
| Weight | 21 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1403 mm |
| Package depth | 898 mm |
| Package height | 263 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Technical details | |
| Power supply type | Internal |
| Other features | |
| Power supply type | Internal |
| Wi-Fi | Yes |
| Display technology | LED |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |