We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D42V10-N LED lighting controller Black
SKU
DS-D42V10-N
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1.12U, 3840 x 1080@60Hz, 2 x USB 2.0, ≤28W, 100-240V, 483.6 x 351.2 x 50.1mm
- Thanks to the self-adaptive design, OPT 1 can be used as either an input or output connector, depending on its connected device
- Reduce the delay from the input to receiving card to 20 lines when the low latency function and Bypass mode are both enabled
- An internal input source or external Genlock can be used as the sync source to ensure the output images of all cascaded units in sync.
- The mosaic source is composed of several input connectors of the same type.
- Work with software to support brightness and chroma calibration on each LED, which can effectively remove color discrepancies and greatly improve LED display brightness and chroma consistency, allowing for better image quality
- Up to 4 units cascaded for image mosaic
- Input source and LED screen color adjustment supported, including brightness, contrast, saturation, hue and Gamma
Category: LED Lighting Controllers
| SKU | DS-D42V10-N |
|---|---|
| EAN | 5715063753521 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Housing colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power | 28 W |
| Input current | 1.6 A |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 521 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Package height | 102 mm |
| Package depth | 517 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483.6 mm |
| Depth | 351.2 mm |
| Height | 50.1 mm |
| Weight | 4 kg |
| Package width | 521 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Package height | 102 mm |
| Package depth | 517 mm |