We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D42AM2-N media presentation controller Multicolour
SKU
DS-D42AM2-N
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DC 3.3 V - 5.5 V, 0.38 A, 2.5 W, 144.0 mm × 94.8 mm × 20.0 mm, AC 250 V / DC 30 V
- RS232 serial port or Gigabit Ethernet port communication
- Connected via Ethernet port before the first receiving card, between any two receiving cards, or after the last receiving card
- Timer function, able to replace a timer and delayer
- Temperature detection of the power distribution box
- 8x Channels of power switch control
- 4x Sensor ports to connect light sensors for automatic brightness adjustment, or connect other peripherals, such as temperature sensors
- 1x Audio output port
Category: Media Presentation Controllers
| SKU | DS-D42AM2-N |
|---|---|
| EAN | 6931847162641 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Housing colour | Multicolour |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Connected load | 2.5 W |
| AC input voltage | 250 V |
| Current | 0.38 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 144 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 94.8 mm |
| Weight | 164.4 g |