We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D4239TI-SHC video wall display Transparent (mesh) LED Indoor
SKU
DS-D4239TI-SHC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
High Brightness Transparent LED, 1R1G1B, 5500 nit, 2000 - 10000K, 120°/120°, 3000:1, 110-220 VAC
- Standardized cabinet for flexible installation, multi-screen seamless splicing with light and thin design, and convenient for quick installation
- Permeability-oriented material selection and design, no influence on the original building appearance
- Brightness customizable on the basis of specific scenarios, ensuring the display effects even under the highlight indoor or the direct sunlight outdoor
- Runs silently with lower heat and effective heat dissipation
Category: Video Wall Displays
| SKU | DS-D4239TI-SHC |
|---|---|
| EAN | 6931847131142 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
The full-color transparent LED display standard series, featuring with high brightness, high contrast, and ultra-wide viewing angle, can achieve quality display effects from different viewing angles. Designed with light and thin structure, the transparent LED display is small in size and cost-effective in maintenance, which is widely applicable to glass curtain wall, glass shopcase, commercial complex, space design, e
| Display | |
|---|---|
| Display technology | Transparent (mesh) LED |
| Pixel pitch | 3.9 x 7.8 mm |
| Display brightness | 5500 cd/m² |
| Display number of colours | 281.5 trillion colours |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 10000 K |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Native refresh rate | 1920 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 120° |
| Viewing angle, vertical | 120° |
| Brightness uniformity | 0 - 98% |
| Colour depth | 16 bit |
| Display pixel density | 32768 dot/m² |
| Color uniformity | ±0.001 Cx, Cy |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| International Protection (IP) code | IP43 |
| Panel material | Aluminium |
| Driving method | Constant current driving |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| Display power consumption (max) | 800 W/m² |
| Display power consumption (average) | 300 W/m² |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1000 mm |
| Height | 1000 mm |