We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D4226FI-CGFB video wall display LED Indoor
SKU
DS-D4226FI-CGFB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
P2.6, SMD Triad LED, 288 × 96, 0.1875 m², 147456 dots/m², 800 cd/m², 5000:1, 3840 Hz, 160°/160°, 110-220 VAC, 4.59 kg
- A variety of size design, supporting splicing, to meet the needs of various flexible sizes
- No module shell design, die-casting aluminum case, ultra-thin thickness, beautiful and elegant
- Lamp board front maintenance magnetic design, easy to maintain and install
- Supports arc solution. Horizontal 0° to 90° outside the arc and vertical 10° outside the arc with more creative forms
- Supports signal cable backup
- Supports module rotation and horizontal and vertical mixed splicing
- TUV-CE/ROHS/CB certificate completed
Category: Video Wall Displays
| SKU | DS-D4226FI-CGFB |
|---|---|
| EAN | 6931847184148 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Indoor LED Displays - Vision meets innovation
Supported by SMD, IMD, and COB encapsulation technologies, Hikvision’s Indoor LED Displays provide state-of-the-art solutions for any indoor scenario. These indoor LED screen boasts superior image quality, high resolution, and dynamic color reproduction, giving customers and visitors an indelible visual experience, and enabling users to conveniently operate through Hikvision’s patented, image-improving technology and remote control functionality.
Supported by SMD, IMD, and COB encapsulation technologies, Hikvision’s Indoor LED Displays provide state-of-the-art solutions for any indoor scenario. These indoor LED screen boasts superior image quality, high resolution, and dynamic color reproduction, giving customers and visitors an indelible visual experience, and enabling users to conveniently operate through Hikvision’s patented, image-improving technology and remote control functionality.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LED |
| Display resolution | 288 x 96 pixels |
| Pixel pitch | 2.604 x 2.604 mm |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display number of colours | 281 trillion colours |
| Colour temperature (min) | 3000 K |
| Colour temperature (max) | 10000 K |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Native refresh rate | 3840 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Grayscale depth | 16 bit |
| Panel life | 100000 h |
| Display pixel density | 147456 dot/m² |
| Display area | 0.1875 m² |
| Color uniformity | ≤ ± 0.003Cx |
| LED backlight | Yes |
| Display refresh rates supported | 3840 Hz |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Wall mountable | Yes |
| Front maintenance | Yes |
| International Protection (IP) code | IP60 |
| Product colour | Grey |
| Purpose | Commercial |
| LED type | Surface-mounted device (SMD) |
| Module component | 1x3 |
| Frame material | Aluminium |
| Power | |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Display power consumption (max) | 550 W/m² |
| Display power consumption (average) | 185 W/m² |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CB, CE, RoHS, TÜV mark |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 750 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 250 mm |
| Weight | 4.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 834 mm |
| Package depth | 426 mm |
| Package height | 427 mm |
| Package weight | 44.5 kg |