We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D4215FI-CBFC video wall display LED Indoor
SKU
DS-D4215FI-CBFC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
54", P1.5, SMD Triad LED, 768 × 432, 0.81 m², 409600 dots/m², 600 cd/m², 3000:1, 3840 Hz, 160°/160°, HDMI, 100-240 VAC
- 54-inch integrated die-casting structure and thin design to reduce the spliced seams and make the display surface flatter
- Signal lines connections in cascade with simple wiring to realize multi-screen splicing without a switch
- Convenient remote control. Supports to preset 10 user scenes which can be called directly
- Upgradable via Hik-Connect. Supports access to Hikvision industrial platform and show OS screen control platform management
- Supports HDMI 1.4 × 1 input. Up to 1920 × 1080@60 Hz resolution
- HDCP 1.4 (supported for HDMI models, and not supported for HDBaseT models)
- Embedded three cards, supporting 15 m HDMI short distance signal transmission and HDBASE-T long distance signal transmission within 100 m simultaneously
Category: Video Wall Displays
| SKU | DS-D4215FI-CBFC |
|---|---|
| EAN | 6931847187385 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
The 54-inch LED splicing display unit adopts thin and die-casting cabinet design. The four cabinets can be spliced into a 2K standard resolution display quickly. The large cabinet design can not only reduce the spliced seams and installation difficulty, but also make the display surface flatter. The device simulates the display application mode with embedded and integrated control system, making it easy to debug. The input signal can be displayed instantly after the corresponding input signal is connected. The remote controller can control the device conveniently. The humanized user interface makes it easy to operate. The device is widely applicable to the medium and small-sized splicing video wall scenes including monitoring centers, seminar rooms, commercial chains places, government and enterprise exhibition halls, etc.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 137.2 cm (54") |
| Display resolution | 768 x 432 pixels |
| HD type | Full HD |
| Pixel pitch | 1.56 x 1.56 mm |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Colour temperature (min) | 3000 K |
| Colour temperature (max) | 10000 K |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Grayscale depth | 18 bit |
| Display pixel density | 409600 dot/m² |
| Display area | 0.81 m² |
| Color uniformity | ± 0.003 Cx, Cy |
| LED backlight | Yes |
| Display refresh rates supported | 3840 Hz |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Wall mountable | Yes |
| Front maintenance | Yes |
| Panel material | Aluminium |
| Product colour | Grey |
| Purpose | Commercial |
| LED type | Surface-mounted device (SMD) |
| Module component | 2x8 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 45 A |
| Display power consumption (max) | 500 W/m² |
| Display power consumption (average) | 200 W/m² |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1200 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 675 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Package weight | 21.5 kg |