We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D4212MI-070H(B),3rd Gen P1.2 Poster LED Indoor
SKU
DS-D4212MI-070(B)
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
P1.2 LED Poster HOB, SMD Triad LED, 480 × 1350, 1.0125 m², 640000 dots/m², 600 cd/m², 3000:1, 3840 Hz, 160°/160°, 110-220 VAC, 32.5 kg
- Even the thickest part of this thin display is only 28.1 mm or so. With two-color alloy splicing design and magnetic butterfly bezel design, it supports seamless splicing of multiple screens
- Empowered by self-developed lossless image processing technology and ultra-low gray scale image control technology, it presents dynamic colors and delicate images with soft color
- You can control and manage your content remotely via local storage, USB flash drive, mobile client, PC client, Hik-cloud, etc
- Its modular system box supports quick maintenance or replacement of product system modules
- When used in a single unit, it supports dynamic guidance and mobile phone mirroring. When spliced with two units, it can be used to display character ads. When spliced as a 2K splicing display, it can be directly connected to display a computer screen
- It supports tilt bracket mounting, mobile two-color alloy base mounting, wall mounting, pendant mounting, and creative bracket mounting
- HOB light board protection functions make it moisture-proof in humid regions and prevent it from falling over in crowded places
Category: Video Wall Displays
| SKU | DS-D4212MI-070(B) |
|---|---|
| EAN | 6931847191467 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
LED poster display adopts two-color alloy technique. This thin display features magnetic butterfly bezel design and supports seamless splicing of multiple screens. It can be used singly, or horizontally spliced into a display unit with 1080p resolution. It features in dynamic display with high brightness and high contrast. You can get a good display effect from any angle of view. It supports conventional wall-mounting, decorative wall-mounting, pendant mounting, tilt bracket mounting, mobile base mounting, etc.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LED |
| Display resolution | 480 x 1350 pixels |
| HD type | Full HD |
| Pixel pitch | 1.25 x 1.25 mm |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Colour temperature (min) | 3000 K |
| Colour temperature (max) | 10000 K |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Grayscale depth | 16 bit |
| Display pixel density | 640000 dot/m² |
| Display area | 1.0125 m² |
| Color uniformity | ≤ ± 0.003Cx |
| LED backlight | Yes |
| Display refresh rates supported | 3840 Hz |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Front maintenance | Yes |
| Panel material | Aluminium |
| Product colour | Grey |
| Purpose | Commercial |
| LED type | Surface-mounted device (SMD) |
| Module component | 2x4 |
| Power | |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| Display power consumption (max) | 600 W/m² |
| Display power consumption (average) | 200 W/m² |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 613 mm |
| Depth | 68.1 mm |
| Height | 1695.5 mm |
| Weight | 32.5 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, HDMI |
| Package width | 1831 mm |
| Package depth | 246 mm |
| Package height | 1082 mm |
| Package weight | 69 kg |