We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D4018CW-2FQ video wall display LED Indoor
SKU
DS-D4018CW-2FQ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
P1.8, SMD Triad LED, 320 × 180, 0.2025 m², 284444 dots/m², 600 cd/m², 5000:1, 3840 Hz, 160°/160°, 100-240 VAC
- The display and control system is wholly self-developed, which is stable, safety and controllable
- Highly integrated and compatible cabinet with simple and lightweight design
- Easy to disassemble lamp board, power supply, and receiving card on the front side with high- precision aluminum die casting cabinet design
- The solders are made of lead-free and non-toxic solder paste materials, which will not cause harm to human body and the environment
- Automatically identify high-brightness and harsh picture details and adjust the brightness of the partial zones with dynamic engine algorithms adopted. The image is soft and comfortable to view and its quality is enhanced when unnecessary power consumption is reduced
- Automatically remove moisture to protect lamp board from water damage when the device is kept in a humid environment or left unused for a long time
- Support multiple ways to adjust screen parameters via remote control, tablet, and platforms
- Special HOB Craft Surface colloid layer for better waterproof, moisture-proof, anti-corrosion, dust-proof, anti-static, anti-oxidation
Category: Video Wall Displays
| SKU | DS-D4018CW-2FQ |
|---|---|
| EAN | 6942160482651 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Supported by SMD, IMD, and COB encapsulation technologies, Hikvision’s Indoor LED Displays provide state-of-the-art solutions for any indoor scenario. These indoor LED screen boasts superior image quality, high resolution, and dynamic color reproduction, giving customers and visitors an indelible visual experience, and enabling users to conveniently operate through Hikvision’s patented, image-improving technology and remote control functionality.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LED |
| Display resolution | 320 x 180 pixels |
| Pixel pitch | 1.875 x 1.875 mm |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Colour temperature (min) | 3000 K |
| Colour temperature (max) | 10000 K |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Native refresh rate | 3840 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Brightness uniformity | 0 - 97% |
| Grayscale depth | 16 bit |
| Display pixel density | 284444 dot/m² |
| Display area | 0.2025 m² |
| Color uniformity | ≤ ± 0.003Cx |
| LED backlight | Yes |
| Display refresh rates supported | 3840 Hz |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Wall mountable | Yes |
| Front maintenance | Yes |
| Panel material | Aluminium |
| Product colour | Grey |
| Purpose | Commercial |
| LED type | Surface-mounted device (SMD) |
| Module component | 2x2 |
| Driving method | Constant current driving |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Display power consumption (max) | 400 W/m² |
| Display power consumption (average) | 140 W/m² |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 29.5 mm |
| Height | 337.5 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Module width | 30 cm |
| Module height | 16.9 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 722 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 438 mm |
| Package weight | 4.5 kg |