We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D2055LR-G LCD Indoor
SKU
302504804
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55", 1920 x 1080, 1209.63 (H) mm × 680.34 (V) mm, Direct-lit LED backlight, 500 cd/m², 100-240 VAC, 50/60 Hz
- 4K signal input, auto loop up to 30 screens with HDMI interfaces
- Switching between three picture modes: Monitoring, Meeting, and Movie
- Factory calibration for color and brightness uniformity
- Direct-lit LED backlight with uniform brightness and no boundary shadows
- 1920 × 1080 resolution, 178° viewing angle
- Extreme-narrow 0.88 mm bezel design
- Anti-glare, high definition, high brightness, high color gamut, and vivid images with rich colors
- Stable and 24-hour continuous working
- Metal casing for preventing from radiation and magnetic & electric field interference
- Wall-mount and modular brackets available to meet various installation requirements
Category: Video Wall Displays
| SKU | 302504804 |
|---|---|
| EAN | 6942160452180 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Our LCD video walls feature tiny bezel screen splicing, uniform color and brightness, and an industrial grade hardware design. Video wall controllers feature signal transmission without delay and loss, flexible control modes, and multiple signal and resolution.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Active display area (W x H) | 1209.63 x 680.34 mm |
| LED backlighting type | Direct-lit LED |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Bezel width (top) | 0.44 mm |
| Bezel width (side) | 0.44 mm |
| Bezel width (bottom) | 0.44 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Purpose | Universal |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPorts in | 1 |
| DisplayPorts out | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 192 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 78 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1210.8 mm |
| Depth | 68.9 mm |
| Height | 681.8 mm |
| Weight | 17.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1404 mm |
| Package depth | 464 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 24.7 kg |