We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-9664NI-M16-16TB network video recorder 3U Black
SKU
DS-9664NI-M16-16TB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
64-ch, 400 Mbps/400 Mbps, 3U, 4K, 16x SATA, RAID, eSATA, Alarm In/Out, 100-240 VAC, 50/60 Hz, 442 x 498 x 146 mm, 16TB
- Up to 64-ch IP camera inputs
- Up to 2-ch@32 MP/2-ch@24 MP/4-ch@12 MP/8-ch@8 MP/16-ch@4 MP/32-ch@1080p decoding capacity
- Up to 400 Mbps incoming bandwidth and 400 Mbps outgoing bandwidth
- 2 HDMI (different source) and 2 VGA (different source) interfaces, 8K or dual 4K video outputs
- Supports special cameras, including people counting camera, ANPR (automatic number plate recognition) camera, and fisheye camera
- Advanced streaming technology enables smooth live view in poor network conditions
- Supports RAID 0, 1, 5, 6, 10 and N+M hot spare for even more reliable data storage, effectively avoids data loss risks
- Up to 8-ch IP speakers can be connected
Category: Network Video Recorders (NVR)
| SKU | DS-9664NI-M16-16TB |
|---|---|
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Hikvision 64ch 8K NVR 16TB
Hikvision 64ch NVR USB only 320M Inbound bandwidth (200M RAID enabled) up to 12MP resolution recording Max 64 IP Cameras 4K HDMI + 1080p HDMI and VGA 2 ? USB 2.0 + 1 ? USB 3.0 RS232 and RS485; keyboard RAID015610 16 x SATA 1 x eSATA interfaces Alarm I/O: 16/8 3U case 19″ 3 year warranty
| Features | |
|---|---|
| Number of Channels | 64 |
| Dimensions (W x H x D) | 445 x 146 x 496 mm |
| Weight | 12.5 Kg |
| Performance | |
|---|---|
| Video input channels | 64 channels |
| Alarm input channels | 16 |
| Alarm output channels | 9 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Video formats supported | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
| Audio formats supported | AAC, G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722, G.726, MP2L2, PCM |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Supported resolutions | 8K (7680 × 4320)/30Hz, 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz, 1920 × 1080/60Hz |
| Two-way talk | Yes |
| Number of simultaneously playbacked channels | 16 channels |
| Output bandwidth | 400 Mbit/s |
| Input bandwidth | 400 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Hard drive | |
| Total installed storage capacity | 16 TB |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| HDD interface | SATA |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| Storage | |
| Total installed storage capacity | 16 TB |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| HDD interface | SATA |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| VGA (D-Sub) output ports | 2 |
| BNC audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
| RS-485 ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| eSATA | Yes |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Audio RCA outputs | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Internal SATA ports quantity | 16 |
| RS-232 ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Features | |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, Part 15 Subpart B, ANSI C63.4-2014, EN 55032:2015, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 50130-4 |
| On/off switch | Yes |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442 mm |
| Depth | 498 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 12.5 kg |